mac yardımı

macbook mavi ekran verirse ve açılmazsa ne yapmalı?

Denendi maales işe yaramadı. İnternetten bir program yuklerken restart verdi ve sonrası mavi ekran!

  • gergedan  (13.02.12 15:34:22)
yuksek ihtimalle hard disk problemi, ceviremeyecegim umarim ingilizce biliyorsundur, ama baslangic diski ile baslatmak ilk adim.

Try Disk Utility, to eradicate your MacBook Blue Screen of Death problem:

1. Start from your Mac OS X Install disc: Insert the installation disc, then restart the computer while holding the C key.

2. When your computer finishes starting up from the disc, choose Disk Utility from the Installer menu. (In Mac OS X 10.4 or later, you must select your language first.)
Important: Do not click Continue in the first screen of the Installer. If you do, you must restart from the disc again to access Disk Utility.

3. Click the First Aid tab.

4. Click the disclosure triangle to the left of the hard drive icon to display the names of your hard disk volumes and partitions.

5. Select your Mac OS X volume.

6. Click Repair. Disk Utility checks and repairs the disk.
  • roadrunnerr  (13.02.12 15:45:01 ~ 15:45:12)
mavi ekran derken; Windows mu kullanıyorsunuz? Yeniden başlatırken elmayı görüyor musun?

Eğer Lion ise, power tuşu ile beraber alt tuşuna basılı tut. Elmayı görene kadar elini çekme. Lion recovery partition'u görünecek. Oradan kurtarabilirsin sistemi.

Lion değilse, kutudan çıkan diski takıp aynı işlemi yapabilrsin.
  • fatalstorm  (13.02.12 16:34:00 ~ 16:35:02)
umarım air değildir:) benzer bir durumda optik sürücü olmadan kurtaramamıştım.

  • ned flanders  (13.02.12 21:21:02)
Yok air değil pro, kendileri servise gidecek yapılanlar işe yaramadı cok tesekkurler :)

  • gergedan  (14.02.12 08:30:27)