[]

rafine şeker yokken...

mesela tatlılar nasıl yapılıyordu? osmanlı'da muhakkak vardır böyle şerbetli tatlılar falan.

insanlar genelde şeker ihtiyaçlarını yazın meyvelerden kışın ise kurutulmuşlarından alıyorlarmış diye anımsıyorum.

peki içeceklerde şeker alışkanlığı var mıydı? varsa şeker konusuna nasıl bir çözüm getiriliyordu? örneğin çay (o zaman var mıydı bilmiyorum gerçi) ya da ne bileyim gül şerbeti falan misal.

 
pekmez?


  • kakao  (12.02.12 22:41:41) 
aramaya inanıp "rafine şeker" yazdım ama bu sonuç gelmemişti.
teşekkür ederim.

peki içecekler konusunda nasıl bir çözüm vardı?
  • jamiro  (12.02.12 22:49:01 ~ 22:51:29) 
bal-pekmez


  • mr fusion  (12.02.12 23:26:32) 
Stefanos Yerasimos'un osmanlı mutfağı ile ilgili kitaplarını tavsiye derim. Genelde bal ve meyve pestillerinden yapılma meyve şerbetleri içiyorlardı diye kalmış aklımda.


  • SiyamkedisiZorro  (13.02.12 11:02:19) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.