Yine bir kedi sorunu -önemli-

Selamlar,

şimdi bizim kedilerimizden biri banyo lavabosuna ve yerdeki su giderine çiş yapmaya başladı.
Yani kumu da banyoda olmasına rağmen gidip ya lavaboya ya da giderin oraya yapıyor bir süredir.

kumu beğenmiyor diye düşündük kumu değiştirdik olmadı, kumun yerini değiştirdik gene olmadı.
napsak ne etsek diye düşünyoruz şimdi. daha önce hiç böyle bir sıkıntımız olmadı bu kedi ile.

var mı böyle bir şey başına gelen? neden yapıyor bunu? ya da neden olabilir?

not: kumu muntazaman değiştiriyoruz, pis kalmıyor hiç. babam pek titiz o konuda.

bizimki de bir dönem yaptı, sonra bıraktı.
genelde kumu pisse yapardı o, ya da kapalıysa kapısı.
kumun yerini değiştirip banyonun da kapısını kapalı tutun bence bir süre, giremesin yani ve unutsun orayı seçenek olarak.
  • perizad  (10.02.12 22:25:43)
@perizad, daha öncesinde banyonun içerisindeyken değiştirmiştik yerini. ama şimdi söylediğin gibi yaptık. kumu dışarı alıp kapıyı da kapttık. umarım işe yarar. teşekkürler.

  • vakumlu  (10.02.12 22:31:04)
Çişini yaparken yakalayıp iyicene dövün.Böylece oraya yapmaması gerektiğini anlayacaktır.

  • lebanon  (10.02.12 22:40:24)
@lebanon, şaka yapıyor olmalısın.

  • vakumlu  (10.02.12 22:44:18)
kedilerden biri demişin diğeri ile araları nasıl? aynı yere yapmak istemiyor olabilir.

  • kediebesi  (10.02.12 22:57:41)
benim kedilerimden birisi duşakabini açık gördüğünde çişini küvete yapıyordu, vaz geçti sonradan.

kediyi ensesinden tutun, çişini yaptığı yere götürün, burnunu çişini yaptığı yere sürtün, sonra kızın ona, hııııııı filan deyin ve burnuna iki fiske vurun. sonra tek başına bir odaya, kapalı balkona veya koridora koyun bir süre. yanlış bir şey yaptığını anlasın.

hiç bir tepki göstermez ve cezalandırmazsanız yanlış bir şey yaptığını anlamasını nasıl beklersiniz?
  • mea maxima culpa  (10.02.12 23:10:47)
birden fazla kedi varsa kediler büyüdüğü için tuvalet yetersiz,küçük geliyor olabilir.
daha büyüğüne terfi ettirin.

bir de sakın dövmeyin kedilere hatta hiçbir hayvana döverek bir şey yaptırmayın.

son bir seçenek olarak kedinin pislediği ama sizin pislemesini istemediğiniz yerde kediye mama verin. mama yediği yere pislemezler.
  • gominist redar  (10.02.12 23:13:03)
benim de iki kedim var. iki tane tuvaletleri var.

birine çişlerini yapıyorlar, diğerine kakalarını :)) nasıl böyle bir anlaşmaya vardılar anlamadım ama tutarlılar
:))ü
  • mea maxima culpa  (10.02.12 23:29:49)
valla kumlarını 1 ay önce değiştirdik kabını, daha büyüğünü aldık. fakat bu kedi zort diye böyle yapmaya başladı birkaç gündür. şimdilik kumu banyodan dışarı alıp banyonun kapısınıda kapalı tutmaya başladık orayı unutsun diye.
eğer bu işe yaramazsa sizin tavsiyelerinizi de denriz. teşekkür ederim herkese

  • vakumlu  (13.02.12 20:28:06)