işyerini şikayet etmek

a- asgari geçim indirimini ödemeyen
b- 45 saat üzerinde çalıştırdığı halde mesai ücreti ödemeyen
c- ilk ay deneme süresini bahane edip sigorta yapmayan,
d- maaşı asgariden gösteren bir iş yerini;

1- nereye-nasıl şikayet ederim?
2- elimde hangi belgeler olmalı sonuç alabilmek için?
3- sonuç alabilir miyim? alırsam nasıl bir sonuç alırım?

aranızda anlaşamıyosanız iş mahkemeleri var.

  • sebnamy  (09.02.12 17:46:01)
iş sözleşmem falan yok.

  • baldur2  (09.02.12 17:46:45)
sözleşmen yoksa hiçbir hak iddia edemezsin ki. ben mi yanlış biliyorum?

  • sebnamy  (09.02.12 17:47:24)
bana da öyle geliyor de gene de bir sorayım dedim.

  • baldur2  (09.02.12 17:47:57)
çalıstıgını belgeleyebiliorsan herangi bi sekilde, sgk ya sikayeet edebilirsin.

  • bryan fury  (09.02.12 17:55:37)
illa belge olmasına gerek yok, kaldı ki maaşı asgariden gösteriyorlar dediğinize göre çalıştığınızı zaten belgelemişler

  • efx  (09.02.12 18:04:10)
bizim mali müşavir'den bir bordro mu isteyeyim o zaman? en azımdan elimde bu belge bulunsun?
yoksa sgk'daki hizmet dökümüm yeterli olup aynı işlevi görür mü?

  • baldur2  (09.02.12 18:18:32)
işten çıkmayı göze alıyor musun?
eğer alıyorsan, fazla mesai ücretini alabilir, yatmamış olan ssk primini ödettirebilir, eksik yatan primleri de tamamlattırabilirsin.

  • de jure  (09.02.12 18:20:36)
işvereni bir yere şikayet edecekseniz, öncelikle noterden protesto çekmenizi tavsiye ederim. emin olun o protestoyu alan işveren, azcık aklı varsa sizinle uzlaşır.

iş sözleşmeniz olmasa bile yasal haklarınız saklıdır. iş sözleşmeleri şekil şartı zorunluluğu taşımadığında kağıt üzerinde olup olmaması bir şeyi değiştirmez. madem maaşınızı asgari ücretten gösteriyor demek ki ortada bir işçi-işveren sözleşmesi de mevcuttur. gidin notere durumu açıkça ifade eden bir protesto çekin.
  • telewizyon sehpasi  (09.02.12 18:24:24)
@de jure bir pm'ye baksana hacı.
@sivrisinek o deftere nasıl yani çalıştığım saatleri not alacağım? ben öyle yazınca kanıt oluyor mu cidden?

  • baldur2  (09.02.12 18:44:26)
Diğer çalışanlar ile aranda e-mail yazışması var mı? Şirket e-maili kullanıyor musun?

Maaş bordrosu ve sgk kaydı zaten sözleşme yerine geçer hayli hayli; ama alternatif olarak sadece bu bile bir şeydir bilgin olsun.

İş hukuku, işçiyi işverene karşı kayıran bir yapıya sahip, maça zaten 1-0 galip başlıyorsun bundan ötürü; ek olarak yukarıdaki cevaplarda belirtilen bilgiler de elinde varsa hiç problem olmaz.

Öte yandan o işyerindeki hayatından vazgeçmen gerekecektir tabi ki, bunu sıkıntı etmiyorsan zaten bir problem yok.
  • zaugnakhaldun  (09.02.12 19:19:23)
istanbul çalışma bölge müdürlüğü'ne dilekçe yaz müfettiş yolluyorlar. gelen cevana göre iş mahkemesine dava aç

  • mr fusion  (09.02.12 19:25:44)
yazdıklarında en kritik konu bordroda ücretin düşük gösterilmesi. bunun hapis cezası var bildiğim kadarıyla. asgari ücretten kalan farkını elden mi alıyorsun? bankadan alıyorsan bunu kanıtlaman kolay. elden alıyorsan zor. sadece şirkete "kredi çekeceğini ve gerçek maaşını gözteren kaşeli imzalı bir yazı istediğini" söyleyebilirsin. büyük ihtimalle vermezler ama şansını bir dene. bu kanıtlar varsa istediğini alırsın şirketten.

hurarsiv.hurriyet.com.tr
  • merhum  (10.02.12 08:52:36 ~ 08:58:34)