Proje fikrim benden habersiz kullaniliyor. Bisi yapabilir miyim?

merhabalar. Bilinen bir universitenin yuksek lisans programindayim. 2 donem once okul bir belediyenin istegi uzerine onlarin problemine yonelik bir atolye calismasi yapti. benim calistigim grubun basinda da turkiyedeki sayili ofislerden birinin sahibi bulunuyordu. 3 kisilik bir grup olarak calistik ama ana fikir basta olmak uzere projenin cogu benden cikti. jurilere belediyeden insanlar da katildi ve biz de sunumlarimizi onlara yaptik. ertesi donem bana bu ofisin belediye icin bir proje yapmak uzere anlasmak uzere olduklarini, benim de istersem bu iste disardan calisacagimi, karsiliginda da bunu bir derslik kredi olarak yapabilecegimi soylediler. ben de ilgilenebilecegimi soyledim ama bunun bedava calistiracak adam ariyoruz anlamina geldigini bildigim icin bunu takip etmedim.

az once o ofiste calisan bir arkadasimdan ogrendim ki benim projemi kucuk bir degisiklikle uygulayacaklarmis. Ne yapmam lazim bir turlu bilemedim. Sonucta adamlar bu projeyi satarak buyuk bir gelir elde edecekler ve benim elime gececek tek kurus yok. Ote yandan hukuki durumum nedir onu da bilemiyorum. Sonucta okulda ve adamin atolyesinde yapilan bir proje, ustelik sadece benim calistigim bir proje de degil, fakat adamin yaptigi bir proje de degil. Benim ve arkadaslarimin yaptigi isi oldugu gibi alarak biraz degistirip satiyor. Beri yandan, bu adamlar bayaga piyasaya hakim insanlar ve ters dusmemin sonuclarina hayat boyu katlanmak zorunda da kalabilirim. Ne yapayim? Sineye mi cekeyim yoksa hakkimi arasam catir catir alir miyim? korkuyorum acikcasi terslesmeye

en basiti, isim vererek başlayabilirsiniz

  • bonjurkes  (07.02.12 21:35:29)
vermemeyi tercih ederim su an.

  • chavezding  (07.02.12 21:36:52)
sineye çekmen lazım projenin haklarını hukuksal olarak alsaydın senden izin alarak yapmak zorunda kalırlardı ve paranı alırdın. eğer onlarda farkındaysa bu projenin senden çıktığını sana yapacakları en iyi şey referansları olur.

  • gündüz m  (07.02.12 21:41:00)
Bu tur islerde hak hukuk bastan belirlenmemisse sonradan ters dusmenin ego tatmini disinda pek bir faydasi olmaz. Ancak sus pus beklemek de olmaz. Rahatsizligini ve beklentini uygun bir dille projenin tum paydaslarina ac. Bazi alternatifler;

- okulda atolye calismasini duzenleyen hocalarina danis
- projeyi yapacak firmaya konuyu samimiyetle ac, ogrenci oldugunu, senin hak ve hukukunu da gozetmelerini bekledigini acikca soyle.
- belediyedeki ilgili kisileri de devreye sokabilirsin
  • irobotist  (07.02.12 21:44:12)
demek artık hırsızlık bukadar aleni oldu ama yazılı kanıtın yoksa birşey çıkaramazsın adamlar koskoca yayınları bile çalıp yayınlıyorar yine birşey olmuyor şahidin var mı kanıtın var mı yoksa sen bile suçlu çıabilirsin hatta sana bir de ifitira davası açarlar bu işlerde yapmayacağın şeyi ağzını sıkı tutacan bu sana hayat dersi olsun aldığın en pahalı ders

  • iplikci  (07.02.12 22:12:08)
dostum adamlar "akbil" i bu şekilde yaptılar aynen. akbili icat eden çocuk az mahkeme peşinde koşmadı ne elde edebildi koca bir "sıfır". zannediyorum ki tek avantajı otobüslere bedava binebilmek olmuştur.

  • pipbull  (07.02.12 22:25:14)
Simdi, direk pratikten basima geldigi icin sana bilgi vereyim. 5 yil once , ben ve diger bes kisiden olusan grubumun, uyguladigi bir proje hollanda da birinci oldu ve hatta avrupa finallerine gitme hakki kazandik, ve hatta bir iki odul daha aldik(en iyi sosyal urun vs).

Bu proje bir senelik bir okul dersi seklinde basladi, bir urun veya hizmet bulup gelistirim bunu sirket haline getirip satmayi kapsiyordu. Bir muhendislik ogrencisi oldugumuz icin fazla kafaya takmadim, onlarca okuldan degisik branslarda onlarca urun hizmet katiliyordu. ofis vs hizmetleri okuldan olmak uzere bir sirket kurduk, hepimiz bir gorev ustlendik.( urun muduru, finans muduru vs). 1 er cent maas bile aldik. daha sonra urun birden once bolge sonra ulke finallerine cikti. Bir baktik amsterdamda Fortis bankin genel merkezinde abilerin karsisindayiz. Neyse bu urun tasarlanirken herkesin bir hissesi var idi.
Fakat patent hakkini iki kisiye( proje muduru ve urun mudurunun uzerine aldik. sanirim en fazla iki kisi alabilirdu, ve bizde takmadik, bu arada hrpsi hollandali ben turk, neyse kazandik ettik. Bir sene sonra urunu koyduk ortaya ders olarak 8 kredilik dersti zaten gectik , hemde isletme okullarinda filan konferanslara gittik. fakat proje yani ders bitince kurdugumuz sirket fes edildi. sonra o ara aramizda kim devam etmek istiyor bu ise vs diye konustuk tabiki sermaye lazim adam basi en az 10 k. neyse sonucta arada bir surtusme oldu grup icinde, urunun patentini alanlardan birisi, avukata vs gitmis bayagi bir kanunla hasir nesir olduk. sonucta ben pensini biraktim. Ha alinabilirmiydi? evet ama tonla masraf para, Urun su anda tanesi 20 euro dan piyasada. satis ne bilmem fakat eleman okulu birakti vs.

Simdi senin meselen;

urun icin bir patent alindi mi? alinmadiysa sen git direk kendi parcalarini patentlendir. ayrintili teknik cizimleri vs. mesela projede bir cozum mu buldun bir vana diyelim. onun teknik resimleri vs , git hepsini patentle. Bunlari ilk once arastir ve ayrica patent danismanlarina vs sor. yani teknik olarak senin buldunun herseyin patentini al onlar almadan. sonra projenin butununde en fazla hakkin 5 kisi iseniz zaten 5 te bir. onun pesine dus. fakat dedigim gibi tekrar arastir patent prosedurlerini. Yani bu benim diye soyleyince olmuyor. Eger bir vida buldu isen oraya uygun onun teknik resimleri vs herseyinin olmasi lazim. ve daha once replikasinin olmamasi lazim.

eger bunlari ve bulduyun seylerin hemen butun varyasyonlarini patentlendirebilirsen, kimse o projede onlari kullanamaz. fakat bunlari yaparken, once patent konusunda sonuna kadar bilgilen. projenin isminin bile patentliyebilirsin.

eger derse baslarken bizim gibi yapip biriniz gidip uzerine aldi ise, o hak onundur iste o zaman, mahkemede hakkini arayacaksin ki , uzun is maddi beklentine bagli.

Ama sunu unutma, hic ummadigin birseyde hakkin olabilir urunun isminin dizayninda bile.

suradan okumaya basla
www.agahpatent.com
  • pie  (08.02.12 01:58:17)