[]

Ben anlamadım bu faiz oranlarını...

bankaların mevduat faiz oranlarına baktımda

1. uzun vadede parayı yatırınca faiz oranının yükselmesi gerekirken neden düşüyor? yoksa ben mi yanlış yorumladım? eğer doğru yorumladıyam kısa vadede işleme sokarım daha çok gelir?
örn: www.garanti.com.tr

2. hangi banka en çok faiz oranı veriyor? ve hesap yapamadım 75 bin tl mi işletsem aylık ne kadar faiz gelir max?

3. e-vadeli faiz heabıyla normal faiz hesabı arasındaki fark nedir? neden e-vadeli faiz oranları diğerinden daha yüksek?

 
1- daha önce sorulmuşu var;
www.eksiduyuru.com

2- buradan kıyaslayabilirsin;
www.hurriyetkiyasla.com
  • etna  (07.02.12 19:04:17) 
3- e-vadeli mevduat hesabı açarken şubeye gitmeden, işlem maliyeti yaratmadan olaya dahil olduğunuz için normal vadeli mevduata nazaran daha yüksek faiz oranından yararlanırsınız ve daha çok getiri sağlayabilirsiniz.


  • napoli  (07.02.12 19:14:12 ~ 19:15:34) 
1) Uzun vadede teorik olarak düşse bile banka kendi puanlama yoluyla artırabilir. Artırsa da çok kazançlı olmaz çünkü temdit (yani vade sonunda işleyecek olan faiz) anapara+faiz üzerinden yapılır. Şöyle ki, 1000TL 1 ayın sonunda 1010 olacağından (misal) 2. ay size sağlayacak olan getirisi 1000 diil 1010TL üzerinden hesaplanacaktır. Dolayısıyla 3 aylık bağladığınızda faiz oranı daha yüksek dahi olsa 3. ayın sonunda "faizin faizi" işlememiş olacağından muhtemelen aynı hesaba denk gelir..

2) Bankaların faiz oranı hakkında katı kuralları ve "liste fiyatına sıkı sıkıya bağlılık" durumları yok. Esnafla pazarlık eder gibi faiz oranında da pazarlığa oturabilirsiniz. X Bank size %9 teklif etmişken siz "Y Bank %11 dedi, hıh." derseniz anında %11e yükseltebilirler.. Ama mutlaka öneri istiyorsanız Denizbank veya Finansbank'a uğrayabilirsiniz. Devlet güvencesinde olsun diyorsanız da (ki banka paranızın 50bin TL'sini sigortalar, batması durumunda vs.) Vakıfbank muhtemelen Halk ve Ziraat'e göre yüksek oran verir şu dönemde.

3) e-mevduat'ta ilk açışınıza özel yüksel oran alırsınız. Daha sonra liste fiyatından devam eder oranınız, dediğim gibi "pazarlık" yapmadığınız sürece.

ekleme: 75000TL'nin %10.50 oranla (ki daha düşük orana razı olmayın) 32 gün kırık vadeyle sağlayacağı getiri net 590TL civarı olacaktır..
  • innatedesire  (07.02.12 19:16:18 ~ 19:25:34) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.