Kimin i'li,kimin es'li oldugunu anlayabilmek

Bugunlerde eksiduyuruda gezinirken birşey farkettim.
Nerde güzel bi soru ve anlasılır bi sekilde yazılmıssa altına bakıyorum büyük olasılıkla es'li olmakta.
Nerde dandik ve özensiz bi sekilde sorulmus duyuru veya soru görürsem nick kısmının yanındaki işarete bakınca i'li olmakta.
Tabii eksisözlükcülerin dogal olarak sözlükte de yazmalarının verdigi deneyimle adam akıllı duyuru bırakmaları dogaldır.
Sunu diyebiliriz ki istisnalar kaideyi bozmaz.Bir genelleme yapacak olursak böyle görünüyor.Benim dikkatimi çekti.Sizler ne dersiniz bu tespitim hakkında ,katılıyormusunuz?

hmmm soru yapısı olarak bakarsak evet fakat soru içeriği olarak bakarsak hayır.

  • saiko  (31.01.12 20:06:09)
katılmıyorum.bide "i" yada "es" simgelerine tıklamayı dene daha sağlıklı olur.Ben çok saçma yazarlar da biliyorum,sözlük yazarları da zaten ortalığın trol kaynadığından hep yakınıyorlar.senin mantığınla şuan ben saçma bir insanım ve saçma bir soruya cevap veriyorum.

ama tümevarım güzeldir
  • Abraxass  (31.01.12 20:09:57)
imla kullanımınıza bakarak, evet katılıyorum.

  • xenophobe  (31.01.12 20:10:11)
katılmıyorum.

derdini,sorununu adam gibi anlatabilmek ekşi sözlükte yazar olmakla olmuyor. kelimeleri doğru kullanabilmekle,doğru düzgün cümle kurabilmekle oluyor.

ekşide yazar olup da adam gibi cümle kuramayan,fakat yazar olmayıp da duyuruda gayet anlaşılır dil kullananlar var.

anlaşılır bir şekilde konuşmak ve yazmak için başka sıfatlara sahip olmak gerekiyor.

not. ekşi sözlük yazarıyım. bu feyk hesabım.
  • mahone  (31.01.12 20:10:31)
sen beni görmemişsin=)

  • g7mor  (31.01.12 20:11:52)
ne i'ler gorduk yanında es yok,ne es'ler gorduk yanında i yok
edit:boyle bişey olmalı işte sanırım

  • GibsonRules  (31.01.12 20:12:02 ~ 20:12:41)
hem bize i değilde ne bileyim a falan deyin. i. melih gökçek çağrışımı olmasın.

  • g7mor  (31.01.12 20:15:13)
evet, mesela bu soruyu bir es'li yazsaydı şöyle yazardı:
"Bugunlerde eksiduyuruda gezinirken bir şey fark ettim.
Nerede güzel ve anlaşılır sekilde yazılmıs bir soru varsa yazanın es'li olduğunu görüyorum.
Nerede dandik ve özensiz bir sekilde yapılmış bir duyuru veya sorulmuş bir soru görsem, nick kısmının yanındaki işarete bakınca i'li olduğunu görüyorum.
Tabii eksisözlükcülerin sözlükte de yazmalarının verdigi deneyimle adam akıllı duyuru bırakmaları dogaldır.
Sunu diyebiliriz ki istisnalar kaideyi bozmaz. Bir genelleme yapacak olursak böyle görünüyor. Benim dikkatimi çekti. Sizler ne dersiniz bu tespitim hakkında, buna katılıyor musunuz?"
  • evergreen  (31.01.12 20:16:07 ~ 20:18:42)
sözlük'te troll olarak adlandırılan kesimin zaman zaman duyuru'da i'li hesaplar alarak trollük yaptığını düşünüyorum ben de.

  • devilred  (31.01.12 20:16:18)
evet senin duyurunu okuduktan sonra katılmaya başladım.

şaka şaka. senden önce de katılıyordum. internet kullanıcılarının %90'ı aptaldır.
  • i ve been mistreated  (31.01.12 20:23:59 ~ 20:24:11)
Arkadaslar bi arkadasımızın da dedigi gibi.
Ben hipotezimi kendim gibi imla kurallarına eksisözlükcüler seviyesinde uymadıgımı göstererek katılıyorum.Evet,kendi hipotezimi,kendimle destekliyorum.

  • tuzlanmis sekersever  (31.01.12 20:31:38 ~ 20:34:10)
Buraya i dediğin adamlar yazı yazarken ona buna cool görünme derdinde olmuyorlar. Üslup kaygısı yaşamıyorlar anlayacağın.

encrypted-tbn1.google.com

O yüzden yok yazarlar daha adam akıllı adamlar yok diğerleri noob yok cart yok curt diye saçmalamaya gerek yok.
  • McScReaM  (31.01.12 21:06:08)
Şu internet kullanıcılarınının yüzde onu doksandır diyen arkadaş ciddi söylemiş sanırım ben ona hayret ettim. İlginç.

  • McScReaM  (31.01.12 22:05:31)
yanılmıyorsam, ekşide ilk zamanlar üniversite öğrencileri, mezunları ve kendini yetiştirmiş insanlar yazardı. tartışmalar daha nitelikliydi bu güne oranla. yazarlar daha özenliydi.
bu gün biz i'leri istemeyen arkadaşlar sanırım bizi sevmediklerinden değil, seviyenin düşmesinden, sözlük ve çevresini benim gibi liselilerin sarmasından rahatsızlar.
bize tanınan rahatlığı olumsuz anlamda zorluyoruz, özen göstermiyoruz.
  • g7mor  (01.02.12 19:56:41)