Hangi Yabancı Dil ?

Selamlar.

Endüstri mühendisi öğrencisiyim. kısmetse abd veya avrupa'da master da yapmayı düşünüyorum. ingilizcem üst düzey. 3. bir dil öğrenmek istiyorum. ispanyolca ve almanca arasında kaldım. belki iş açısından daha kıymetli diller olabilir ama ben bu ikisinden birini öğrenmek istiyorum.

ispanyolca, almanca bir de aklımın bir köşesinde japonca var. hangisi ?

(lütfen sebep vererek açıklayın bir de bu üçü dışında dil önermeyin)

teşekkürler.

Kafanı biraz daha karıştıracağım:) Şaka bi' yana İspanyolca' da belli bir seviyeye geldikten sonra özellikle Portekizce - ne işime yarıyacak deme güney Amerika' da bu dili konuşan çok ülke var emin ol - ve kısmen de İtalyanca' ya - aynı dil ailesinden benzer özellikler gösteren bir dil - geçişin çok kolay olabilir, bunun yanında Almanca işine - genel anlamda endüstri, sanayi vb. konularında önde gelen bir ülke olduklarındaın dolayı - daha çok yarayabilir.

  • charlesbukowskiineksi  (28.01.12 09:40:43)
Bence İspanyolca. Çünkü fonetik bir dil olduğundan öğrenmesi daha kolay, ve de dünyada en çok konuşulan dillerden biri.

  • mylord  (28.01.12 09:41:12)
Cince de en cok konusulan dillerden birisi ama Avrupa ya da Amerika'da birisini cevirip Cince bir sey sorsaniz anlamayacaktir muhtemelen. O sebeple bir dilin cok kisi tarafindan konusuluyor olmasi o dil ile insanlarla kolay iletisim kurabileceginiz anlamina gelmez.

Sorunuza cevap olarak da eger ABD dusunuyorsaniz Ispanyolca, Avrupa dusunuyorsaniz Almanca oneririm. Ama cok uluslu bir sirkette calisacaksaniz bunlar lazim degil tabi, yerel sirketlerde calisacaksaniz lazim olabilir ama o zaman da zaten anadili bu diller olan birilerini tercih ederler. Mesela Ingilizce de bilen bir Alman'i secerler.
  • crown  (28.01.12 10:07:53)
mastırdan sonra yurtdışında kalmayı düşünüyorsan ve ülke tercihin almanya olmayacaksa; almanca öğrenmenin pek bir kıymeti yok.

yok tr'ye döneceğim diyorsan -ne istediğini çok bilemiyorum- ama velev ki üretimde falan çalışacağım diyorsan almanca'yı öneririm. bosch, mercedes gibi yerlerde bir adım öne çıkarsın.
  • infeasible  (28.01.12 10:20:35)
amerika (komple, kıta olarak)da çalışacaksanız ispanyolca. yok türkiye'de ya da avrupa yaşayacak çalışacaksanız almanca. sebebi malum işte yaygın olduğu bölgeler.

  • eskiyemeftun  (28.01.12 10:25:35)
ispanyolcanın ispanyol halkı ile iletişime geçmek dışında HİÇBİR FAYDASI YOK.

10000 kez yazdım yine yazıyım:

ispanyolca bilim tıp mühendislik mimari dili falan DEĞİL.

İSPANYOLCA ÖĞRENMEK= denge bilekliği gibi.

dilforum'a sorsanız ohoo korece de lazım çince kesin şart portekizceyi bilmeyeni adam saymazlar japonca anadilimiz vs vs vs.

dünyada mimaride mühendislikte tıpta vs vs vs = varsa yoksa ingilizce.

"abi yawww bir sürü insan konuşuyor"

"off kültürleri çok tatlı"

"ayyy çok şekerler ama"

diye ispanyolcaya başlayıp 1-2 kur sonra bırakan milyonlarca insan var.

vallahi de çok insan KONUŞUYOR
vallahi de kültürleri çok tatlı
vallahi de şekerler ama

bilimde adamların YERİ Y-O-K.

www.eksiduyuru.com

kaldı ki, olsa bile

japonca - ispanyolca gibi bir dili SIFIRDAN BAŞLAYIP:

akademik seviyede İŞE YARAYACAK
ciddi anlamda TAKIR TAKIR KONUŞACAK

öğrenmeniz kaç sene alıcak?

geçen bir yine bir yerde vardı, koca bir alman firmasının dahi tüm seminelerlerinin İNGİLİZCE olduğundan bahsediliyordu.

benim tavsiyem:

1. ingilizcenizi daha daha daha geliştirin. bbc yi takır takır anlayın. loom stipulate bask tussle gibi bir sürü beginner kelimeyi tamamen hatmedin anasını ağlatın.

2. yok yok illa dil öğrenecekseniz de, hadi almanca olsun.

yine yazıyım:

ingilizce tıp (ülkeye göre değişmekle hukuk) kimya turizm mühendislik mimari dilidir.

ama ispanyolca sadece İSPANYOLLARLA konuşmak için işe yarayan dildir.

"abi ya ispanyolca çok konuşuluyor hadi öğren" demek saçma sapan SALLAMAKTIR.

amacınız master akademi ilim irfan ise ingilizcenin üst seviye kelimelerine daha çok abanın daha fazla daha fazla daha fazla öğrenin.

yok illa japon ve ispanyol ırkı ile iletişim kurucam yoksa dayanamam ben diyorsanız

amacınız hobi eğlence kültür iletişimi ise

"abi kadınları seksi ha ha ha" diye ortalıkta gezmek ise

ispanyolca öğrenin, japonca öğrenin.

www.eksiduyuru.com
  • bencilata  (28.01.12 11:30:10)
ben tüm bu yazıları yazıyorsam da DİLE SAYGI DUYDUĞUM için yazıyorum.

sıfırdan başlanan bir dili bırakın akademik seviyeyi, rahat rahat çatır çatır konuşmak için seneler ayırmak lazım.

bazı uzmanlara göre 7 sene...

"hafta sonu kursa gittim ispanyolcayı bitirdim"

"yazın japoncayı aradan cıkardım yahu"

"3 ayda almancam master seviyesinde"

diyen ya dil öğrenmemiştir ya dayak yememiştir.
  • bencilata  (28.01.12 11:32:05)
"japonca ispanyolca öğrendim ve akademik olarak şurda işe yaradı" diyen çıksın meydana. hodri meydan.

sözlük yazarı comptrol un sildiği (sonra benim kendisi ile iletişime geçerek edindiğim) bir entrysini okuyun:
-----
11 mart 2011 japonya depremi'ne yakalanan japon deprem aninda ingilizce konusurken,
tunus devrimi'ni destekleyenler kameralara karsi ingilizce bagirirken,
arap devrimleri'ni, butun dunya el-cezire ingilizce'den izlerken,
ingilizcenin resmi dil olmadigi ulkelerin medyasi, haberlerini ingilizce yayinlar iken - hurriyet daily news, zaman daily english edition, spiegel online international,

kisaca, butun dunya vatandaslarinin zaten iletisim kurabilecegi mevcut bir dil var iken - o ulkede yasamak, o ulke kokenli firmanin dillerini zorunlu tutmasi gibi siradisi nedenler disinda - ikinci bir dil ogrenmek gereksiz ve lukstur.

amerika icin bu ikinci dil,

soguk savas donemi'nde rusca,
80'lerde teknolojide geride kalacaklarini sandiklarindan japonca,
9/11'deki teror saldirilarindan sonra arapca,
yakin zamanda da ekonomik gucu sebebiyle cince

balonlari olarak belirmistir. bu tercihler sonucunda da, egitim gorenlerin sadece %5'i kendilerini yeterli seviyede ifade edebilmisler. %95'i ise ya 2. yabanci dil egitimlerini yarida birakmis, ya da diplomalari dili kullanmak icin yeterli gelmemis. cincenin ulkelerindeki kariyerlerina katkida bulunacagini dusunen amerikalilar ise, cin'de bu dili ogrendikten sonra, ulkelerine donduklerinde yanildiklarini farketmisler. ticaret yaptiklari cinlilerin ingilizcesi kendilerinin cincesinden daha iyiymis.

dunyadaki her internet kullanicisinin okudugu haberler, yazilar; izledigi filmler, diziler ve hatta pornolar - aci ceken liseli japon kizi saymiyorum- bile ingilizce iken, sizin ogrendiginiz 2. yabanci dilin o ulkenin vatandasinin ingilizcesinden iyi olabilecegini zannediyor musunuz ?

konu hakkinda daha fazla bilgi almak istiyorsaniz, amerika'nin cince egitimine dair bir makaleye yapilan yorumlari okuyabilirsiniz:

community.nytimes.com

not: bu yazi ve yorumlar da ingilizce tabi ki.
-----

ama bu soruyu burda değil dilforum'da sorun.

kore dili tavsiye edenler, yunancanın öneminden bahsedenler falan...

ispanyolca almanca falan yine iyi yani :)
  • bencilata  (28.01.12 11:35:01)
bu muhabbetler zaytung'a bile çıktı:

www.zaytung.com
  • bencilata  (28.01.12 11:40:23)
sakin bencilata diyor ve kesinlikle katiliyorum.

bu dil fetiszimini birakmak lazim,gittigin ülkenin dilini ögrenmen faydana elbette o ülkede kalacaksan,ama ingilizce her kapiyi acar,o dilde uzun süre gecirmeden aynen bencilatanin dedigi gibi bi aylik kurs yapip anadilim gibi ispanyolca biliyorum diyenler kervanina katilirsin.

ayrica ispanyolca o kadar sacma bir dil olmasa da ekonomi alaninda bi s.kime yaramaz.belli olmaz böyle seyler ama bu orani yüksek bir durum.

bunun yaninda almanca ögrenmek zaman ,cok zaman ister.
fransizca da.

"baska dil önerileriyle gelmeyin yeaa" tarzi bir satiri cok gereksiz ve ukala buldum ayrica.

abd de master yapcaksan zaten baska dile ihtiyac duymiicaksin,sadece ordaki ispanyolca bilen komünite ile daha kolay iletisime gecersin ama ticari katki sifir olur.
almanca icin acikladim,ögrenemezsin o dilde uzun süreler calismadan,egitim almadan.

dil ögrenicem diye dil ögrenilmez!ihtiyacin vardir,ihtiyaclar dogal bir gereksinim olusturur ve dogal prosesler icerisinde ögrenirsin.

japonca icinse ,sacmaligin daniskasi diyor ve cevabimi bitiriyorum.
  • serabetan  (28.01.12 12:12:11)
yo gayet sakinim :)

azıcık almancaya bakalım:

bit.ly

mesaj şu:

"Bir Makine Mühendisi adayı ve son stajını dünyaca ünlü bir Alman firmasında yapmış olarak şunu söyleyebilirim ki,1.yabancı dil İngilizce'dir.Tabi Almanca bilen de vardı;ama mühendislerin çok büyük kısmı İngilizce biliyordu.Sunumlar da İngilizce idi.Zaten tedarikçiler dünyaya yayılmış olduğundan tüm konuşmalar İngilizce idi."

----

şunu anlamak lazım:

bir işin bir ülkede iyi yapılması, o işi iyi yapmak için o dili öğrenmeyi GEREKTİRMEZ.

Yani:

çok iyi pizza yapmak için italyanca
çok iyi sumo güreşi için japonca
çok iyi ciğer pişirmek için arnavutça (bu espri tabi)

ÖĞRENMİYORUZ.

çünkü japonın derdi sumo güreşini pazarlamak, japoncasını pazarlamak DEĞİL, adam sumosunu İngilizce pazarlıyor.

ve arnavut ciğerini ingilizce pazarlıyor
ve italyan pizzasını ingilizce pazarlıyor.

bunlarla ilgili kaynak da kendi dillerinin misliyle İngilizce'de var.

bunu şunun için yazdım:

konu sanayi endüstri olunca insanlar "aaa almanlar o konuda iyi" diyor.

evet iyi, sanayide iyiler. ama SANAYİDE iyiler. adamlar almanca satmakta iyi değiller ki. satışlarını almanca yapsalar kim alacak ürünlerini? adamlar neden bununla kendilerini kilitlesinler? adamlar malını satıyor ama bu esnada da ingilizce yapıyorlar bu işi.

bakın mesela:

"Siemens, İstanbul'daki üniversitelerde Almanca bölümlere konferanslar düzenledi. İleri düzeyde İngilizce bilen eleman aradıklarını söylediler; yazışmaların ve hatta telefon görüşmelerinin de çoğunun İngilizce yapıldığını... Çünkü pazarlamayı Almanya dışındaki diğer ülkelere yapıyorlar. Olay İngilizcede kitleniyor. Ha ne diye Almanca? Açıkçası üstüne de ana dil düzeyinde Almanca bilenlerin öncelikli tercihleri olacağını söylemeleri komikti. Israrla sorulmasına rağmen ne kadar maaş verdiklerini yuraklak cevapla geçiştirdiler: "Şu an asgari ücretle çaşlıştıran tüm şirketlerden daha iyi"

MEB'de zaten atama yok. İstanbul'da İSMEK kurslarında Almanca var ve işsiz bekleyen binlerce Almanca Öğretmeni tarafından hemen kapışılıyor. Özel okullarda da durum hakeza.

Almanca bölümlerde okuyanların tahminimce %60'ı üniversitede öğretim görevlisi olarak kalmayı hayal ediyor ve elbette anca hayal etmekle kalacaklar. Kaliteli dil kursları veya özel okullar direkt Almanya'dan Alman hoca getiriyor... Siyah şapka benim; kabul ediyorum

Peki ne yapar bu Almanca mezunları? En son bir tanesini "Yemekteyiz" yarışmasında gördüm"

bit.ly

---

ha nedir:

1. amacım hobi
olur neden olmasın. almanca ispanyolca öğrenin balık tutun vs vs. hobi lazım. ama hobi karın doyurmaz.
2. amacım o ülkeye gitmek yerleşmek.
e tabi o zaman afrikaya gidecekseniz oranın dilini de öğrenirsiniz. illa ispanyolca almanca konusulan bir yere yerleseceksenız tabiki.
3. çok sıradışı bir ihtimale oynamak?
yakın akrabam tanıdığım o dili bil gel dedi mesela? olur neden olmasın ama paranın dik gelmesi gibi bir şey bu.

sonuç bu.
  • bencilata  (28.01.12 12:30:19 ~ 12:31:38)
japonca için saçmalığın daniskası mı dediniz?

japonca saçmalığın dimdirekdislek daniskasının önde gideni.
  • bencilata  (28.01.12 12:31:09)
sakın yanlış anlamayın ama şu da var:

www.eksisozluk.com

kaan kural ki maçtan sonra nefes nefese kalmış kalın - boğuk sesli argo konuşan zencilerin konuşmasını 1 saniye takılmadan çevirir...

www.eksisozluk.com

yani ingilizcenizi daha daha daha daha ve daha geliştirin...
  • bencilata  (28.01.12 13:05:07)
bu arada ekleme yapiyim da,o makina mühendisi adayinin olayi almanyada %10 luk bir kisim icin gecerli.uluslarasi firmalarda bir nebze daha fazla elbette ama genelde firma ici hersey almancadir,elbette ingilizceleri vardir fakat sirket dili almancadir.

kisacasi almanya (fransa,italya,ispanya gbi ülkeler icinde aynisi gecerli ama almanyada birebir tecrübem oldugundan yazdim) icin almanca sart kesinlikle.
  • serabetan  (28.01.12 14:10:52)
e tamam işte.

o ülkenin KENDİSİNE GİDECEKSENİZ o ülkenin KENDİ DİLİNİ öğreneceksiniz.

ben DEMEDİM ki ispanyollar almanlar italyanlar KENDİ ÜLKELERİNDE DE ingilizce konuşuyorlar diye?

konu o ülkeye yerleşmekse moğolca da olur, milyon dil olur.

ama konu akademi master ise, o zaman ===> İNGİLİZCE.
  • bencilata  (28.01.12 14:25:21)
benim verdiğim 2 ornekte de adamlar almanyaya gıttık DEMEMİŞLER ki.

firmanın alman oldugundan bahsetmısler.

birisinde alman firma türkiyede seminer vermiş

diğerinde alman firmada staj yapmış.

neyse konu belli zaten.
  • bencilata  (28.01.12 14:27:59)
isterseniz bu başlık altında değil özel olarak tartışın çünkü konu sorduğum sorunun dışında 'insanlar ingilizce dışında bir dil öğrenmeli mi?' tartışmasına dönmüş.

ayrıca başka dil önermeyin ricamı ukalaca bulduysanız cevap vermek zorunda değildiniz, zira ben ''en çok para kazandıracak dili söyleyin'' değil bu üç dilden hangisini öğrenmemi önerirsiniz diye sormuştum.

cevap verip açıklamalar yapan herkese teşekkürler.
  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (29.01.12 05:25:34)