Atom hakkinda bir soru

eger protonlar arti yukluyse, elektronlar da eksi yukluyse, arti yuklu maddeler ve eksi yuklu maddeler de elektromanyetizma kuvveti ile birbirlerini cekiyorlar ise...

...neden elektronlar atom cekirdeginin icine dusmuyorlar?

elektronlar aslında dışarı doğru dağılmak istiyor ama protondan ötürü de çekirdeğin etrafında kalıyor olabilirler. yani aslında birbirlerini çekiyorlar, ama elektronlar da dışarı doğru kaçmak istediğinden bir denge oluşuyor...

diye sallarım
  • trinitrotoluen  (27.01.12 17:48:07)
kinetik enerjilerinden dolayı. dünya da ay'ı çekiyor ama ay dünya'ya yabışmıyor neden?

bu arada parçacık boyutunda newton fiziği ile düşünmek çok sağlıklı olmaz gene de sanırım. bir fizikçi cevaplasa daha iyi olur.
  • cro magnon  (27.01.12 17:49:13 ~ 17:50:09)
çünkü elektromanyetik kuvvet aynı zamanda elektrostatik potansiyel kuyusu oluşturuyor. bu kuyu denilen şey belli bir potansiyel enerji barındırıyor ve elektronları burda tutuyor. elektronlar fotonlardan enerji alabilirse kaçabilirler mesela.

borh modeli ve bohr yarıçapı konularına bakabilirsin.

atomik orbital ve açısal momentum olayları da var tabii. o kadar basit değil açıklamak..
  • ermanen  (27.01.12 18:01:18 ~ 18:14:49)
@cro magnon

ama elektromanyetizma kutlecekime gore cok cok cok daha kuvvetli.

parcacik boyutunda newton fizigi dusunmek saglikli degil evet. internetten okudugum fakat tam olarak anlayamadigim kadariyla kuantum mekanigi ve belirsizlik ilkesiyle aciklaniyor. ama ben gene de buraya yazdim, belki bir fizikci gorur de basitlestirerek anlatir umuduyla.
  • sakura  (27.01.12 18:04:54)
van.physics.illinois.edu

soyledigi sey ermanen'in soylediklerinin modernlestirilmis hali.
  • tom riddle  (27.01.12 18:47:32)