dil bölümlerine o dili bilerek gitmek ?

bir sürü dil için:

x dili ve edebiyatı bölümü

var.

adam

ingiliz dili ve edebiyatını kazanınca o dili epey bilerek gidiyor oraya. sıfır ingilizcesi olan yoktur orda sanırım?

almanca fransızca için de böyle ama japon dili ve edebiyatını kazanan adam japonca bilmiyor o bölüme girdiğinde?

bu şekilde, ingilizce almanca fransızca gibi, o bölümü kazandığında, o dili bildiğiniz hangi diller var?

Öncelikle yanlış anlaşılma var. İstediğiniz herhangi bir dil bölümünü seçebilrisiniz. Dil sınavına lisede öğrenim gördüğünüz yabancı dilden giriyorsunuz. Yani lisede İngilizce gördüğünüz halde Almanca, Fransızca, Urduca, Japonca vs vs tercih edebilirsiniz:

ben de aynısını biliyorum ve soruyorum zaten.

evet ingilizce'de yüzde 99dur ama mesela almanca fransızca bölümlerinde durum nedir?
kore dili japonca çince'de ise kesin yüzde sıfırdır sanırım.

italyan lisesi evet ama ordan mezun adam da dilci olmaz, belki de olur?
  • bencilata  (26.01.12 20:12:59)
gerçi şu var:

bildiğim kadarı ile almancada gurbetçi çocuğu olanlar da var--mış? yani almancada dili bilerek gelen epey insan var--mış ?
  • bencilata  (26.01.12 21:46:05)
dil edebiyat değil de öğretmenlik okuyan bi tanıdık var
alman vatandaşı tr de alm öğr okuyor
onlar zaten yabanci öğrenci sınavı ile giriyorlar kontenjanları var
bi de her bölüm ingilizceden (ingilizce puanıyla)almıyor diye biliyorum
  • niye ama  (26.01.12 21:57:35)
adam alman vatandaşı ise işler değişir tabi.

ben şunu soruyorum:

3 anadil (ing alm fr) dışındaki dil bölümlerine girenler, o dili bilerek girmiyorlar di mi ?
  • bencilata  (26.01.12 22:01:11)
evet, genellikle o dili bilmeden giriyorlar 3 ana dil dışındaki bölümlere, örneğin benim lise dil sınıfından ispanyol, italyan, japon, rus ve fransız dili ve edebiyatına gidenler vardı, puanları ingilizce bölümlerine yetmediği için.

  • irbat  (26.01.12 22:13:30 ~ 22:21:17)