[]

iftira/dedikodu durumunda yasal olanaklar

hakkında iftiralar olan birisi, savcılığa suç duyurusunda bulunabilir mi? bulunabilirse; nasıl?
iftira derken, özel hayatına ilişkin asılsız konuşmaların olması gibi bir kastım var. gerçi asıllı bir konuşma da olabilir. yani x kişisi y kişisinin hakkında, karısını/kocasını aldatıyor, geliri illegal yollardan ediniyor vs vs gibi şeyler söylüyorsa z,t ve başka kişilere, bu durumda ne yapılabilir? hakkında konuşmama kararı gibi bir şey var mıdır? 
hukukta bunun adı hakaret olarak geçer. şerefe karşı suçlara bakarsanız aradığınızı bulabilirsiniz.cezası hapis veya adli para cezasıdır. soruşturma mağdurun şikayetine bağlıdır.
tck md.125-131 arasına bir bakın:
(git: www.tbmm.gov.tr)

ama karısını/kocasını aldatıyor kısmında doktrinde şikayeti hem mağdur hem de mağdurun eşi yapabilir denir.
  • 1lisan1insan  (25.01.12 16:38:40) 
asıllı konuşmalar da özel hayatın gizliliğini ihlal ediyorsa yine hem savcılığa suç duyurusunda bulunabilir, hem de kişi hakkında manevi tazminat istemiyle dava açabilirsiniz.


  • chate noire  (25.01.12 16:43:24) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.