oto lastik

Merhaba,
aracımın lastiği güzel yollarımızdaki bir çukur sayesinde pert oldu. Oluşan balon nedeniyle değiştirmelik halde.

Üzerindeki lastik pirelli pzero rosso 235/45 ZR17 94Y
Şimdi, öncelikle o 94Y nin ne demek olduğunu bulamadım, bilen var mı?
ikincisi, muhtemelen çift lastik alacağım, önereceğiniz başka bir marka model var mıdır? araç ford mondeo 2008- 2.0

Bir de, ben süper indirim yaparım diyen olsa ne güzel olur taksitli falan :D

şehir istanbul

Y hız indeksi oluyor yani lastik max. kaç km hız için üretilmiş onu gösteriyor.

92 ise yük endeksi. buradan bakabilirsiniz. www.halaogullari.com

geçen günlerde bende lastikleri yenilemek için araştırma yapmıştım. kararım Nokian ya da Yokohama olacak.
Kumho'dan ıslak zemin sevmiyor dedier, vazgeçtim.
Bridgestone,continental,good-year'da iyidir.
  • 1917  (25.01.12 08:07:48 ~ 08:08:24)
Türkiye şartlarına en uygun bridgestone ve lassa... kaliteli avrupa markalarından (michelin ve pirelli gibi...) Türkiyede yanaklarının yarılması ve balon yapmasıyla şikayet ediliyor. Bu iki markayı öneririrm.

y harfine gelince. o harf lastiğin hangi hıza kadar dayanabildiğini gösterir. şöyle şimdi t ler 190 h'ler 210'dur mesela. t cinsi bir lastikte uzun süre 190'ı aşamazsınız demektir bu ama arada bir dakikalığına 220 km/h yapamazsınız demek değil uzun süreli sabit hız olarak aşamazsınız anlamına geliyor.

y harfi ise en yüksek hız indexi 300 km/h olması lazım.
  • istanbul beyefendisi  (25.01.12 08:49:16)
  • vadrigar  (25.01.12 08:54:30)
kesinlikle lassa.

hatta şöyle bir imkan bile var; www.lastik.com.tr

kapıya kadar getirip takıyorlar.
  • nesilsiz  (25.01.12 08:59:52)
michelin iyidir. yol tutuşu, sessizliği falan yerli markalarla karşılaştırılamaz bile. bahsedildiği gibi ciddi bir kasise girme ya da kaldırıma çarpma halinde hemen her lastik balon yapar. bu kıstas olmasın.

yıllardır michelin kullanırız. düzgün kullanıldığı taktirde 60-70 bin km yolu çok rahat yaparsınız.

ben lastikleri en uygun şuradan alıyorum. isterseniz siz de bi arar görüşürsünüz. hayırlı olsun şimdiden. :)

www.gun-can.com
  • hevipeyra  (25.01.12 09:26:20)
hevi, abi lastik omru 40bın-50bın km fln ustune cıktıkca yarılıp gitme ıhtımalı var. 3-4 yıl da kullansan da kullanmasan da eskiyor kaucugu zaten. aman dikat edin boyle seylere. raf omru olan bısı mumkun oldugu kadar yenı uretım lastık alın.

  • bryan fury  (25.01.12 11:02:10)
2009 üretimlerde sorun olmayacaktır o zaman doğru mu?
ayrıca cevap veren herkese teşekkürler (daha önce yazmıştım bunu ama silinmiş)

  • kisa  (25.01.12 11:08:03)
büryanım, doğru diyosun ama ben aynı lastikle 120 bin km yapanı da biliyorum. elbette ideali 40-50 bindir. ben giderini söyledim. :)) 60 binden evvel lastik değiştirmem pek.

ha bi de o dediğin doğru. beklemiş, yatık lastik almamak lazım. o konuda satıcıyla muhakkak görüşülmeli.
  • hevipeyra  (25.01.12 11:35:45)
lastik üretim tarihi önemli insan gibi onlarında ölüm yaşı var , dunlop kendini kanıtlamış marka,uzun süre sorun çıkarmayacak bir lastik

  • sunset0771  (25.01.12 15:41:49)