bir Alfred Hitchcock sorusu

e1201.hizliresim.com capste Hiçkok amcamızın 1960 tarihli psycho filminden bir görüntü var. bir banyo fışkiyesi su fışkırtıyor. sorun şu ki bir kamera o açıdan ıslanmadan nasıl bu görüntüyü çekebildi? 50 sene önce hiçkok abimiz nasıl bir cinlikle bunu yaptı? beyin fırtınası

kameranın küçük oldugunu düşünerekten diyorum ki fıskıyeden açılı bir şekilde su fışkırtılmış.orta daire kısmındaki boşluktan çekim yapılmış.

  • manifeste  (24.01.12 22:54:52)
60 yılında sanmıyorum ki küçük bir kamera olabilsin? ama ortadaki boşluk iyi fikir

  • tahir ile vesper  (24.01.12 22:59:16)
suyu birden açmışlar. su kamerayla temas kuruncaya kadar kuru kalmış. gerçi sahnenin devamı var mı. uzun sürüyor mu hatırlamıyorum.

  • naylonlee  (24.01.12 22:59:51)
@naylonlee sahne 2-3 saniyeden uzun sürüyor.

  • tahir ile vesper  (24.01.12 23:01:07)
For a shot right at the water stream, Alfred Hitchcock had a six-foot-diameter shower head made up so that the water sprayed past the camera lens.

büyük duş başlığı yaptırmış yağne.
  • check minus  (24.01.12 23:02:05)
tüm sahneyi hatırlamıyorum ama su açıldığında su lense veya üzerindeki koruyucu cama gelene kadar çekilmiş sonra görüntü değişmiş olabilir. ayrıca o zamanlar da visual effects vardı ama tabii ki adobe after effects ile değil kalemler ile idi. yani 35 mm çekildikten sonra her kare tek tek elde işlenirdi(miş) yani oradaki su sadece çok az akmış ama yetenekli eller su miktarını arttırmış olabilir belki.

  • ben smyrna  (24.01.12 23:02:13)
ahizeden yere doğru inildiğinde o dairenin genişlediğini düşünürsek büyük kamera da sığarmış gayetten.

  • manifeste  (24.01.12 23:02:22 ~ 23:20:10)
oha 180 cm çapında duş başlığı! süpermiş. ayrıca evet kameranın o boyutta olması mümkün değil o zamanda. en küçük sessiz çekim kamerası 2c bile şu boyutlarda olunca.. (ki mazisi 2. dünya savaşına kadar gidiyor) ki bu filmde kullandığı kamerada mitchell bnc'ymiş. goo.gl (sesli kameraymış bu arada doğal olarak)

  • ben smyrna  (24.01.12 23:13:08)
180cm çapında olduğuna emin misiniz? arkadaki seramiklerin bi tanesi 40cm falandır.

  • naylonlee  (24.01.12 23:18:27)
kaynak imdb valla.

  • check minus  (24.01.12 23:23:05)
50 sene önce canon ve nikon lens teknolojisi iyi durumda zoom yaparak çekimi gerçekleştirdi

  • sunset0771  (25.01.12 16:50:21)