Unix - grep/locate sorusu

Mesela, locate komutunun standart outa yazdığı değerler arasında grep ile seçmece yapabiliyoruz:

locate ahmet | grep delikanli

benim istediğim, grep ile sadece locate'in döndürdüğü dosyaların içeriklerinde arama yapabilmek, yani mesela bir klasör içindeki bütün dosyaların içeriğini grep ile taramak istesem:

grep -lir mazlum *

diyebilirdim. Ama ben mazlum kelimesini klasördeki bütün dosyalar içinde değil mesela "abc*.txt" gibi bir filtre ile çalıştırmak istiyorum.

İnşallah anlatabildim. Napılabilir?

teşekkürler, evet man page e baktım ama o zaman bulunduğu klasörün içinde recursive olarak alt klasörleri aramıyor.

  • kurukafa  (04.08.08 03:58:32)
yok malesef, * dışında herhangi bir filtre olduğu zaman, aramaya başlanan klasörde öyle bri dosya yoksa "abc*.txt no such file or directory" deyip kalıyor.

  • kurukafa  (04.08.08 04:20:23)
ha bir de filtrede asterisk kullanılıyorsa keywordü tırnak içine almak lazımmış ama o da işe yaramadı.

  • kurukafa  (04.08.08 04:21:15)
grep -lir mazlum 'locate ahmet'

bu sekilde olabiliyor olsa gerek.

Edit: Alt Gr + virgul ile yapilan tirnaklarla yapilmasi gerek, yalniz oyle yapinca eksiduyuru direk gizli bkz yapiveriyor (pastebin.com).
  • armish  (04.08.08 07:55:22 ~ 07:58:50)
evet! test ettiğim kadarıyla çalışıyor. çok teşekkürler, google hanım ile baya haşır neşir olduk bu konuda ama bir şey bulamamıştım. bir kaynağın var ise verebilir misin?

  • kurukafa  (04.08.08 08:24:44)
arayip baktigim google gibi bir kaynak yok maalesef. sadece zamaninda su efsanevi Advanced Bash-Scripting Guide kitabini okumuslugum vardi (tldp.org). Konsollarda calismayi seviyorsan kesinlikle tavsiye ederim, cok buyuk bir kitap degil ama bolca hayat kurtariyor.

  • armish  (04.08.08 23:37:30)