ttnet hız problemi

NETLİMİTSİZ tarifesinde olmama rağmen modem arayüzünden gördüğüm sabit hız 1023 kbit/s. Dolayısıyla hız testlerinde de 0,85 mbps gibi bir sonuç alıyorum.

Şimdi sorum şu ki benim orada gördüğüm sabit hızın 8192 kbit/s olması gerekmiyor mu?

Tamam bunun ne kadarını alabileceğimin bir çok değişkene bağlı olduğunu biliyorum (santrale uzaklık, kablo kalitesi vs.)ama yine de modem arayüzünde gördüğüm sabit hızın en az 3-5-8 mbps falan olması gerekiyor değil mi?

Bunun için bağlı bulunduğum santrale mi gitmeli yada gidip kiminle konuşmalı yada konuşup ne demeli en doğru şekilde anlatabilmek için?

Biraz uzun oldu ama idare edin.

(bkz: mbps ile mb/s arasındaki fark)

göreceğiniz hızın maksimumunu görüyorsunuz zaten.
  • ufukcel  (22.01.12 11:43:46)
hiziniz olmasi gerekenden dusuk eger kotayi gecersiniz (sacma ama limitsizde de kota var) hiziniz 1Mbpsye dusuyor.

  • ikilem  (22.01.12 12:12:02)
@ufukcel

hiç birşey anlamadım. 8192 kbit/s dediğimiz şey yaklaşık 8 mbps olmuyor mu. O zaman benim modem arayüzünde görmem gereken şey de bu olmalı diyorum.

@ikilem

evet biliyorum o durumu maalesef ama sorun şu ki ben daha dün bağlattım yani henüz kotayı geçmedim bile. Doğal olarak modemde görünen hız şu an 8 olmalı değil mi?
  • rtyu  (22.01.12 12:46:32)
4440375'i arıyorsunuz hızımı kontrol edin diyorsunuz onlar da ediyor.

  • galadnikov  (22.01.12 13:00:22)
mbps : megabyte per second demek değildir
megabit per second demektir.

yani 8mbit = 800 küsur kb oluyor (şimdi hesaplayamıcam).
100mbit internetten anca 9000kb alırsın saniyede.

sonuç: alabileceğin maksimum hızı alıyorsun.
  • tchuck  (22.01.12 13:01:42 ~ 13:03:11)
ee kimi normal diyor kimi düzeltilmesi gerek diyor daha da karıştı kafam. Anlatamadım sanırım derdimi şöyle söyleyeyim resimde görülen değerler normal mi?
Bu arada santral ile ev arası 500 metre falan.

img822.imageshack.us

Bu da hız testi sonucum;

www.speedtest.net
  • rtyu  (22.01.12 14:48:46)
kanka 8mbitle alabileceğin maximum hız 800 küsur kb'lerdir.
bazen steam'den oyun indirirken 900 küsurlara falan çıktığı olur o kadar.

yani netlimitsizle 800 küsur kb'leri görüyorsan, tam performans alıyorsun demektir. hiç kafan karışmasın %100 doğru olanı söylüyorum şuan. dilersen telefon da aç ttnet'e ama boşa telefon faturası yersin.
  • tchuck  (22.01.12 15:28:12)
1 Mbit'e sabitlemişler arayıp arttırın benim hızımı deyin. muhtemelen sizinki en fazla bu nu destekliyor diyecekler. siz yine de artırılmasını söyleyin. bana da oldu aradım mırın kırın etse de 8 Mbit'e sabitledi. Hatta şuan nasıl oldu bilmiyorum ama 11-12 Mbit civarı bir hızım var.

  • oxit  (22.01.12 18:51:29)
normal degil 7.xx gibi bir sey gostermeli 0.85 sanli 1Mbps'lik baglantinin hizi.

  • ikilem  (23.01.12 13:42:12)