bilişim suçları ile ilgili bir soru...

panpalar,

diyelimki internette yazdığınız bir yazıdan dolayı birisi savcılığa sizin hakkınızda suç duyurusunda bulundu. savcılıkta ıp numaranızı ve dolayısıyla adresinizi tespit etti. sanırım bu aşamada ifadeye vermeye gidilecek. peki ifadeye çağırma şekilleri nasıl oluyor? savcılık eve mektup mu yolluyor yoksa eve sivil polisler mi geliyor?

  • ocanal  (21.01.12 20:10:59)
eve gelip bilgisayarınıza el koyarak yazıyı sizin yazıp yazmadığınızın (bi nedenle yazmamış ancak ip sizi gösteriyor olabilir) tespiti için gelip bilgisayarınıza ve varsa harici disklerinize el koyuyorlar. onu alıp bilişim şubede inceliyorlar. ondan sonra sizi "gelin ifade verin" diye çağırıyorlar. eğer bu ifade öncesi sizin bilgisayarınızda sizin yazdığınıza dair bir şey bulamazlarsa bilgisayarınızı alıp evinize dönüyorsunuz konu kapanıyor (delil yetersizliği) ama bulunursa "aha bak şurada şu kullanıcı adı ile şu siteye girmişsin, şikayet edilen yazı da bu. bu sensin" denilerek ifaden isteniyor. açıklamanı yapıp imzalayıp bilgisayarını alıp evine gidiyorsun. ifaden savcıya gönderiliyor. savcı dava kovuşturma açılmasına karar verirse mahkemeye gönderiyor. hakim de uygundur derse dava oluyor. ifaden nedeni ile savcı "kovuşturmaya yeri yoktur" derse yine herşey bitiyor(olumlu anlamda) ve aynı konuda tekrar dava talebi olamıyor.

  • ben smyrna  (21.01.12 20:12:24)
bilgisayarınızı değil diskinizi inceliyorlar. diski söküp, yazma korumasına alıp ardından encase gibi programlar ile inceliyorlar. yani pcnin açma kapanması ile hiç bir ilgisi yok. diskinizin şifreli olması durumunda ne yapıyorlar bilmiyorum ama muhtemelen şifrenizi söylememe hakkınız yoktur diye düşünüyorum.

  • ben smyrna  (21.01.12 20:19:46)
yazıyı yazdığını kabul etsen bile yinede bilgisayarına el mi koyuyorlar?

  • yokumbenburda  (21.01.12 20:33:35 ~ 20:33:54)
bu arada bir şey ekleyeyim. internette yazdığınız bir şey bir suçu teşkil ediyor olsa bile - örnekse hakaret - bu durumda sizin eyleminizi bilişim suçu olmaz. bir başka deyişle internet üzerinden işlenen her suç bilişim suçu değildir. bilişim suçu için bir bilişim sistemine girme, sistemi engelleme, verileri çalma vb. eylemlerde bulunulması gerekir. bunlar da türk ceza kanunu 243., 244., 245. ve 246. maddelerinde düzenlenmiştir. hakaret etmek, çocuk pornografisini internet üzerinden yaymak, türklüğe hakaret vb. bunların internet üzerinden işlenmesi bunları bilişim suçu yapmaz.

  • microfiction  (21.01.12 21:31:20)
micro doğru söylemiş. ancak zaten ayırım o kadar önemli değil. bir noktaya kadar (pcnin alınması vs) süreç aynı. ama çocuk pornosu gibi durumlarda evden pc ile birlikte sizi de alır götürürler muhtemelen! ama hakaret vs gibi şeylerde pc gider siz kalırsınız.
evet ben yaptım deseniz de pcyi alıyorlar. gidip "aha işte bu hesabım bu da yazdığım yazı" diyerek süreci hızlandırabilirsiniz en azından.

  • ben smyrna  (21.01.12 23:49:22)