Monitörüm trafo gibi, çok fena elektrik çarpıyor

yaklaşık 10 senedir kullandığım crt monitörüm birkaç ay önce çarpmaya başladı. başlarda rahatsızlık vermiyordu ara sıra el sıkışırken çarpar ya ondan bile hafifti. ama artık son zamanlarda boku çıktı. bildiğin yanlışlıkla ekrana değdiğimde öyle bir çarpıyor ki canım ciddi derecede yanıyor. ama sürekli bir çarpma değil bu. yani diyelim bir kere çarptı ondan sonra bi 5-10 dakka çarpmıyor. elektriğini boşaltıyor. sonra değince yine çarpıyor. bir de ekran cam, cam elektriği nasıl iletiyor lan onu da anlamadım.

not: en önemli ve korkutan nokta şu: KONTROL KALEMİYLE KONTROL EDİYORUM VE BİLDİĞİN IŞIK YANIYOR. yani bendeki statik yükle alakalı bir durum değil.

not2: prizim topraklı

bu durumun açıklaması nedir, nasıl önüne geçebilirim? iliğim kurudu çarpılmaktan.

Camdan çarpıyorsa statik yüktür o.Kontrol kaleminin ışığını yakabiliyordur belki.Çünkü cam statik yüklenme yapabilir.(+)

  • grgn  (21.01.12 18:12:18)