laptop şarj etmekle ilgili bazı şeyler

merhabalar,
dün gidip asus'un n55sf - s1194v modelini aldım. şimdiye kadar hep masaüstü kullandığımdan laptop şarj etme işlerine hiç aşina değilim. birkaç şey okudum sağdan soldan ama emin olamadım. şarj - deşarj olayından filan bahsetmişler genelde. aleti ilk kullanımdan önce ne kadar şarj etmek lazımdır? %100 olduğu an çıkarmak mı gerekir? pili her zaman takılı mı durmalı? %0 dolaylarındayken mi bir daha şarja takmalıyım yoksa %20-30 dolaylarında mı? bu tarz temel şeylerden ve neden öyle yapmam gerektiğinden biraz bahsetseniz bana çok sevinirim. iyi günler.

bilgisayarı ilk açışında şarja tak ve 8-9 saat prize takılı dursun. bu sırada kullanabilirsin tabii. ben hep pil ve priz takılı kullanırım laptopu. böylece elektrik kesildiğinde pil devreye girer ve kapanmaz bilgisayar. ayda 2-3 defa da prizden çıkartıp pilini tüketirim ve bitmeye yaklaştığında şarj ederim. bu tarz doldur boşaltlar pilin ömrünü uzatıyor.

teknik bilgim yok fakat tecrübelerim bu yönde. pilini yıllar boyu 1 kez bile tüketmemiş arkadaşlarımın pilleri 15 dakika zor dayanıyor, benim 1 ay önce sattığım emektarımın pili 3 saat dayanıyordu bu yöntemle.

hayırlı olsun.
  • mr rosebud  (21.01.12 15:13:24 ~ 15:14:11)
ilk şarjdan sonrası için:
lifehacker.com

  • yuto  (21.01.12 15:41:53)
kullanim klavuzunu oku icinde yaziyor.

  • boops  (22.01.12 03:29:07)
hahaha.. yoo, yazmıyor. :)

  • jack of hearts  (22.01.12 03:51:29)