resmi bozmadan pikselini küçültmek

Merhabalar,

Elimde çok yüksek pikselli 2000küsürx2000küsür gibi resimler var. Bunları 770x230 yapmak istiyorum ama paintte yapınca resim basık duruyor, görüntü bozuluyor. Görüntüyü bozmadan pikselini küçültmek mümkün müdür? Mümkünse nasıl yapabilirim. Teşekkürler.

bilgisayarda Office yüklüyse resmi Office Picture Viewer'da açıp, resmi düzenle diyerek yeniden boyutlandırabilirsin.

  • loveinaflipbook  (20.01.12 10:10:31)
orijinal boyutun katlari olacak sekilde kucultursen resim basik gorunmez.. mesela 1200x600'luk bi resmi 800x400 ya da 600x300 yapabilirsin..

  • buzzlightyear  (20.01.12 10:10:39)
e siz neredeyse kare olan bir resmi, dikdortgen yapiyorsunuz o yuzden basik duruyor.

2000 e 2000 bir seyi 770 e 770 yaparsaniz ancak basik olmaz. obur turlu ya buna katlanacak ya da 2000 e 2000 olandan kesik atip basik olmayan bir hale getireceksiniz.
  • la traviata  (20.01.12 10:10:41 ~ 10:11:08)
En ve boy arasındaki oran daima korunmalı yoksa küçülttüğünüz zaman hiçbir şeye benzemez. Sizin örneğinizde oran 1/1 bu orana uymak zorundasınız. İllaki 770x230 gibi bir küçültme lazımsa sağından solundan kırpacaksınız. Başka bir yolu yok.

  • dawkins  (20.01.12 10:15:42)
kırpmak istemiyorsanız Marcus Aquila'nın dediği gibi ama tersi şekilde, yani 700x700 yaparak değil, 230x230 şeklinde kare yapıp sağ sol yanına 700 piksele tamamlayacak kadar boşluk ekleyebilirsiniz. resminiz yamulmaz, kırparak kaybetmezsiniz ama sağında solunda boşluk kalır. diğer türlü söylendiği gibi mümkün değil, kare bir resmi bozmadan dikdörtgen yapmak. ya kırpacaksınız, ya boşluk ekleyeceksiniz, ya da yamultacaksınız.

bakınız eski format, eski tüplü tv'lere göre yayın yapan tv kanalları, yeni lcd tv'lerde görüntüyü ekrana yayıyor. bu sizin dediğiniz gibi basık bir görüntü oluşturuyor. amatv'de ayarı var. 4:3 izle diyorsunuz, ekranda kare gösteriyor, sağı solu siyah. veya kırp diyorsunuz, sağını solunu 4:3 formatında ekrana yaslıyor ama görüntü alttan üstten gidiyor bu sefer.
  • kibritsuyu  (20.01.12 10:16:48 ~ 10:20:58)
Photoshopta yap. Otomatik ayar çeker.

  • McScReaM  (20.01.12 12:16:56)