sacma 1 soru

Bu fikir kafamda 2 senedir var,dusunuyorumda acaba televizyonlarda soyle bisey olabilirmi.
izledigimiz yemek programlarinda pisirilen yemek kokularini koklayabilirmiyiz?yani demek istedigim televizyonlarda pisirilen herhangi bir yemegin,yada herhangi bir kokuyu neden koklayamiyoruz ? ileride boyle bir icat olabilirmi?tv'den ses geliyor goruntu geliyor peki neden kokuyu algilayamiyoruz?

en temel sebebi; printerdan daha pahalıya geleceği için böyle bişi yapmıyorlar sanırım. kartuş gibi bir ihtiyacı olurdu çünkü. kartuşlar da şu nedenle son kullanıcı bazlı zor biraz:

rgb dediğin 3 renkten her renk dijital olarak oluşturulabiliyor (tv yayını için) ama koku öyle temel üç bileşen üzerine kurulu bir şey değil.

alt üst orta gibi 3 adet seviyesi olduğuna inanılıyor ama direk bir baz bileşenleri yok ne yazıkki(bizim bildiğimiz kadarıyla)

bu nedenle olmuyor o diye düşünüyorum
  • mestre  (17.01.12 16:21:12)
çok yakında ben de bekliyorum böyle bir şey. ilk başta sadece ses vardı. insanlar çok şaşırdı. sonra görüntü de eklendi, insanlar daha fazla şaşırdı (bkz: vizontele). kokulusu neden olmasın? günün birinde mutlaka olacak. olabilir, niye olmasın.

şimdi insan düşünüyor, cihazın içinde her türlü kokuyu üretebilecek bir sistem lazım. bir de bu kokuları alıp elektrik sinyaliyle iletebilmek lazım. olamaz molamaz diye. e 60-70 sene önce de görüntüyü aynen oluşturabilecek sistemi tahayyül edemiyordu insanlar.
  • kibritsuyu  (17.01.12 16:21:23 ~ 16:22:01)
merhaba
bundan yaklaşık 7 ya da 8 sene önce bu konuda bilim ve teknik'te bir yazı okumuştum.
kokulu mailler diye.
belli bir kartuş hazneleri var ve bu konsantrelerin karışımı sonu bahsedilen sentetik kokular oluşturulbiliyor. tabii çok kalitesiz bir kopyası da, girişimi olmuş yani zamanında. sonradan baymıştır bırakmışlardır bilemem.
  • sanal hayvan  (17.01.12 16:24:37)
www.bilgicagi.com böyle birşey yapılmış ama hatta mynet'te bir haberde okumuştum zamanında adamın biri yapmış ama birşeye sap olamamış.

  • t3hn0  (17.01.12 16:31:28)
oyle calısmalar var zaten.

  • bryan fury  (17.01.12 16:43:12)
  • ufukcel  (17.01.12 17:08:12)