Kodculara soru

Desktoptaki bir programımı web server'a yükleyip çalıştırıp, web arayüzü üzerinden kullanıcı ile iletişime geçirebilir miyim? Nasıl?

Örnek vermek gerekirse; resimleri siyah-beyaz yapan programım olsun(web programlama ile yapılır ama örnek oldun diye söylüyorum), web arayüzünden kullanıcı resmi yükleyince benim desktop programım (mesela photoshop) onu siyah-beyaza çevirip, download etme imkanı versin. Umarım anlatabildim.

üstad, ancak sunucuda yüklü olan programa bir girdi çıktı katmanı yazabilirsen olur, yoksa sunucu ya kendi üstündeki programı çalıştırır ya da sunucu üzerinde geliştirilmiş bir web arayüzündeki özellikleri.

Yani senin örnek için:
a: resim upload edersin, sunucu o dosyayı file system'de bir yere kaydeder ve bir servisi tetikler, o da siyahbeyaz.exe'yi o file system'deki resim için çalıştırır, sonra o bitince geri sunucuya yükler ve son kullanıcı download eder.

b: siyah beyaz yapan bir web sitesi uygulaması kasarsın.

kısacası: senin uygulamanı, son kullanıcı direk çalıştıramaz.
umarım yardımcı olabilmişimdir.
  • mestre  (13.01.12 23:51:40)
@mestre bunu kastetmiştim tam da, teşekkürler. cevabından teknik olarak yapılmasının mümkün olduğunu anladım araya bir program yazarak.

  • restlesss  (14.01.12 00:00:10)
facebook'un bazı servisleri böyle çalışıyor mesela. (farklı şekilde açıklanabilir belki bilmiyorum)

şu faideli olabilir:
www.makeuseof.com
  • blackdog  (14.01.12 01:40:55)