yunanca'yla ilgili bi soru

seslenme durumunda eril isimlerde sondaki "ος" değişip "ο" ya da "ε" oluyor ama neye göre hangisi oluyor? yani mesela şu iki isim var: Ο Γιώργος, Ο Φίλιππος. seslenme durumunda şöyle oluyormuş: Γιώργο, Φίλιππε.
ayrıca dişi ve tarafsız isimlerde herhangi bir değişiklik olmuyor di mi?

ama bunu yunan bi hoca söyledi bazılarında s düşüyor ve e oluyor o. bakalım bi ona sorucam olmazsa. buraya da yazarım neymiş.

  • tepedeki psychedelic adam  (12.01.12 21:19:59)
şöyle bi cevap vermiş ama anlamadım:

"Şimdi onu buradan açıklamak biraz zor. İstersen bir sınıf arkadaşından notları iste. Bir tek şunu söyleyebilirim isim tek olunca seslenme -e olacak Gewrgios - Gewrgie, Aggelos - Aggele. Fakat isim kısaltma olsa o zaman bir tek -s düşecek Giwrgos - Giwrgo.
Umarım anlaşılıyor."

isim tek oluncadan kasıt bir cümle içinde değil de tek bir bağırma gibi olması ise aslında öyle de değil. yani yaptığımız örneğe uymuyor o zaman. neyse bakalım. sen de sorabildiysen yazarsan sevinirim.
  • tepedeki psychedelic adam  (13.01.12 11:08:43)
yunan bi arkadaşıma sordum o da bütün os'la bitenler e olur dedi :) şöyle bişeyler anlattı. neyse bakalım.

When you learn greek, the klisi of nouns ( κλήση ) is very important

So when you have for instance
man : ο άνθρωπος

Ονομαστική o άνθρωπος
Γενική του ανθρώπου
Αιτιατική τον άνθρωπο
Κλητική άνθρωπε

Κλητική comes from καλώ = call

So when you want to say for instance... " man, stand up!" you'll say - άνθρωπε , σήκω!

Nicolas, come here! --> Νικόλαε, έλα εδώ!

THIS HAPPENS ONLY IN NOUNS HAVING ος as suffix
ΑΝD OF COURSE IN NAMES ALSO

oς is for masculine words and names

so ex: Νικόλαος

Ονομαστική o Nικόλαος
Γενική του Νικόλαου
Αιτιατική τον Νικόλαο
Κλητική Νικόλαε

Νοw, this happens only to words/names ending by - ος -

other suffixes remain the same

ονομαστική ο Μιχάλης ( Μichael) --> Kλητική.... Μιχάλη, πρόσεχε ! ( Μιchael, whatch out! )

----------------------------------------------------------

In feminine names and words there is no difference...

Oνομαστική η Ελένη , η πόρτα , η χώρα, , η πατρίδα
Κλητική Ελένη, πόρτα, χώρα , , πατρίδα

Ιn neutral words also, there is no difference

oνομαστική το βιβλία , το αυτοκίνητο
Κλητική βιβλίο , αυτοκίνητο

AND NEVER FORGET THAT ON THE κλητική, YOU WILL NEVER HAVE AN ARTICLE
  • tepedeki psychedelic adam  (13.01.12 16:24:19)
son olarak da bunu yazdı:

Ι have not found a rule for this though all this time I'm searching....
BUT
I'm sure it has to do with the number of syllabes the name has .... ( I have not found the grammar rule... yet)
WHEN YOU HAVE ONLY 2 syllabes..... leave it - o -
Φίλιππος ( 3 συλλαβές) --> Φίλιππε
Μενέλαος ( 4 συλλαβές) --> Μενέλαε
Παύλος -->( 2 συλλαβές) κλητική: Παύλο
Γιώργος --> " " Γιώργο ΒUT Γεώργιε ( 3 συλλ) --> κλητική: Γεώργιε
Πάχος --> " " Πάχο
Λάζος --> " " Λάζο
and this, only for names ok? not for nouns. For nouns the rule ος --> κλητική --> ε remains
  • tepedeki psychedelic adam  (13.01.12 20:39:59)