hitap meselesi

az önce duyuruda, sözlükte yazdığım cevaplara falan baktım, kimisiyle sizli bizli, kimisiyle senli benli konuşmuşum. neye göre olmuş bu bilmiyorum tamamen random, o ana bağlı. hatta bazen sizli bizli başlayıp senli benli devam ettirmişim ki o da ilginç.

siz internette hiç tanımadığınız biriyle konuşurken o kişinin size nasıl hitap etmesini isterdiniz? yaş da belirtebilirseniz sevinirim ona göre de değişir muhtemelen diye düşünüyorum.

bunun yaştan ziyade konuşulan konu ile alaklı olduğunu düşünüyorum. gayet sıradan bir konuda çoğul kullanararak kasılmaya gerek yok ya da ciddi konularda arkadaş gibi hitap etmeye gerek yok. sıradan bi konu mesela aşk meseleleri olabilirken, ciddi konu tarihsel ya da siyasal konular olabilir pekala.

  • yaarock  (12.01.12 13:15:53)
ben duyuruyu ilk kullanmaya başladığımda aynı senin yaptığın gibi yapıyordum.. sen yenisin ben eskiyim falan anlamında değil yani bu dediğim.. neyse artık her cevabımda senli benli yazıyorum..

tanımadığım biri benimle konuşurken sizli bizli konuşursa gereksiz bi mesafe oluyor hoşlanmayabiliyorum.. gerek yok yani bence.. senli benli negzel oysa..
  • buzzlightyear  (12.01.12 13:16:45)
sorunun üslubuna göre sen ya da siz diyorum ben de.
genelde "siz" demeyi tercih ediyorum.

  • 9kuyruklukedi  (12.01.12 13:24:54)
inci sözlükte biri mesaj yazmıştı "lan p.ç kurusu o siteye nasıl giriyon bana da söyle". Sevinmiştim. Ama biri burda söylese yüzüne bakmam. Ortama bağlı aslında.

  • alideemir1  (12.01.12 13:26:57)
bende de bu doğaçlama gelişiyor, duyuru hayatım boyunca böyle oldu. sizli bizliden rahatsız olmama ama bazen çok rahatsız edici şekilde senli benli konuşanlara uyuz oluyorum. aslında söylediği şey laf sokma, alay etme eksenliyse oradaki senli benli üslup üzerine tuz biber oluyor.

  • baldur2  (12.01.12 13:47:00)
pek takılmıyorum o kısıma,
"naber la at penisi" diye giriş yapmadığı sürece sorun yok.
biraz mesafe olsun ama öyle çoook uzak olmasın.
  • seyduna6687  (12.01.12 14:17:57)