Yüksek Lisans

Bir sürü sorum var;

-Aralık'ta tecil sürem doluyor. Mayıs'ta Ales'e girsem Aralık ayına kadar bir yüksek lisans programına başlayabilir miyim?
-İşim gereği sıklıkla şehir dışı seyahatim oluyor, dolayısıyla derslere düzenli olarak katılamayabilirim. Sorun olur mu?
-Derslere düzenli katılamayacaksan tezsiz yap diyorlar. Tezli yapmam mümkün değil mi? (Çalıştığım sektörle ilgili bir tez yazmak ve akademik anlamda da değer taşıyan bir şeyler ortaya koymak istiyorum da.)
-Bu uzaktan yüksek lisans programlarının olayı nedir? Diplomada öyle mi yazıyor? Askerliği erteliyor mu? Yoksa askerlik dönüşü ikinci yüksek lisans olarak mı bakmam gerek bunlara?
-Yüksek lisans askerliği ne kadar erteliyor?
-Bir yüksek lisans programını bitiren biri askere gitmeden ikinciye başlayabilir mi?

Bütün cevaplar bana da lazım.

  • alideemir1  (11.01.12 22:50:06)
yüksek lisans başvuruları ağusto-eylül gibi oluyor, evet yetişir.

dersler genelde haftanın 3 gününe toplanır, geriye kalan 4 günde seyahat ederseniz zaten sorun olmaz, aksi halde hocalarla konuşup izin almaya bakmalı. o da olmazsa, bir ders gününü daha tümden yiyip devamsızlıktan kalma pahasına, ders aşamasını 2 senede geçmek düşünülebilir.

yüksek lisans bitinceye kadar tecilli, en az bir sene ders aşaması sonra da tez bitinceye kadar 2 sene daha.

hayır, doktoraya başlamazsan askere...
  • anonimyususer  (11.01.12 22:54:07)