bulaşık makinesi neden iz bırakır?

alttaki soruyu görünce ben de sorayım dedim. bulaşık makinesine tuzunu tabletini düzenli olarak koydugumuz halde neden bulaşıklarda iz kalıyor? bu yüzden 2-3 kez yıkamak zorunda kalıyorum ama işe yaramıyor da. bunun bir çözümü var mıdır?

parlatıcılar suyun bıraktığı izi engellemek içindir.. parlatıcı koyuyor musunuz?

  • ayheytmayselfenvanttuday  (30.07.08 15:10:25)
evet koyuyoruz ama yine de geçmiyor.

  • nihilanth  (30.07.08 15:16:08)
sayet bardaklar cizildiyse (dandik tuz veya deterjan boyle sonuclara yol acabiliyor) maalesef o iz gecmiyor hocam.

yok arada bir duzgun sekilde temizleyip cikartiyor arada pis cikartiyorsa muhtemelen arizalidir servis cagir. beyninde sorun var derlerse yeni bir makina al.
  • entrapmen  (30.07.08 15:29:36)
çizilmiş gibi mi gözüküyor yoksa kirli gibi mi? kirli gibi gözüküyorsa bardakları, tabakları vs kullandıktan sonra suda bekletmek gerekiyor kurumaması için kirin.

  • phoera  (30.07.08 15:32:30)
bir de, eğer kirli gibi ise kalan izler, makinayı toptan yıkamak için bir deterjan satılıyor. makina boşken koyup en uzun programda çalıştırıyorsun. o da engelleyebilir. sonracığıma filtreyi de bir kurcala, en altta olur.

  • kahvegibi  (30.07.08 16:43:33)
aynı sorunu biz de yaşıyorduk sanırım. özellikle çay bardaklarının üzerinde beyaz beyaz lekeler kalıyordu, sanki bardak çizilmiş gibi. kesinlikle dandik deterjan vs kullanmaktan kaynaklanıyormuş. deterjanı değiştirdiğimizden beri bu sorun yok oldu.

  • luin 41  (30.07.08 16:55:52)
bizim bardaklar bembeyaz olmuştu çizilmekten, şu topçuklu tabletlere geçince bulaşıklar pırıl pırıl çıkmaya başladı.

  • quasiromantic  (30.07.08 17:13:06)
çizik gibi değil kirli gibi iz kalıyor.

  • nihilanth  (30.07.08 17:22:28)
bir de şimdi aklıma geldi, eğer beyaz beyaz çiziklerden oluşuyorsa, herkesin dediği gibi dandik deterjandan olabileceği gibi,
herhangi bir deterjanın da bayatlamasından olabiliyor. özellikle nemli ortamda bekleyen eski deterjanlar böyle yapıyor bardakları.
Biz de böyle bir sorun yaşadık. artık jel deterjan kullanıyoruz. hem kısa programlarda deterjanın erimemesi gibi birşey söz konusu olmuyor. hem de çizmiyor. yumuşacık.
çok mesuduz.
  • kahvegibi  (30.07.08 17:53:39)
ankaradaysanız şayet şehrin muhteşem(!) suyundan kaynaklıdır muhtemelen:)

  • karamell  (30.07.08 19:58:21)
izmirdeyim. buranın da pek iyi değil suyu.

  • nihilanth  (30.07.08 21:25:25)
deterjan olarak prilin üç fonksiyonlu cartlı curtlu diye satılan tabletlerinden kullanacaksınız. bir de bi toz gibi bişi var ara sıra ondan alıp makineyi boş çalıştırcaksınız temizleme babında. mükemmel sonuç...

  • agk  (31.07.08 01:06:41)
tabi bir de makinenin doldurma haddini aşmamak gerekiyor.

  • agk  (31.07.08 01:07:51)
kirli gibi iz kalıyorsa içecekler falan kurumuş oluyor ondan.

  • phoera  (31.07.08 02:12:18)