SGK Prim muhabbeti

İnternetten biraz araştırma yapmama rağmen pek bir şey bulamadım, kolaya kaçıp buraya yazayım dedim..

bir yakınımdan duyduğum kadarıyla ocak sonuna kadar herhangi bir gelirimin olmadığını beyan etmezsem devlete aylık bilmem kaç TL SGK kapsamında prim borcuna girecekmişim.

Okulu bitirdim, şimdi fransa'da y. lisans yapıorum, herhangi bir gelirim yok, bu aralar şans eseri türkiye'deyim. illa SGK'ya fln gidip bu işi halletmem mi gerekiyor? bi de gelirimin olmadığı nasıl belgeleniyor ki?

bilen varsa yardım etsin lütfen..

teşekkürler.

Bilenler aynı şekilde şu anda asker olan birine bu işlemlerin yapılıp yapılmaması gerektiğini de söylerse sevinirim :)

@rainarc, umarım k.bakmazsın hazır konusu açılmışken sorayım dedim :)
  • bir kac yazar once  (11.01.12 00:08:06)
muhtarlığa bir sorun derim. benim de bi kaç sene önce bu tip bir belgeye ihtiyacım olmuştu, muhtarlıktan haletmiştik diye hatırlıyorum. oradan da gerekli yönlendirmeyi yaparlar..

  • toshiro  (11.01.12 00:27:38)
(bu yasada bir saçmalık var) 18 yaşından büyük ve okumuyorsan, ve de 25 yaşından büyük işsizsen senin değil ailenin gelir durumuna bakılıyor saçma sapan bir olay. sen yine de git sgk ya, anlatır illa orda biri.

bu arada, gelirinin olmaması devleti ilgilendirmiyormuş, harcamana bakıyormuş devlet, örneğin sen 1000 lira kira veriyorsan bin liralık geliri var bu vatandaşın diyormuş, bu parayı nerden getirdiğine bakmaksızın, mesela kredi kartları için de bu geçerli, çalışmıyor ama kredi kartı kullanıyorsan onun harcamalarını gelir olarak kabul ediyormuş vs vs..

kaynak: ali tezel
  • rodeocu  (11.01.12 00:31:57 ~ 00:37:52)