cern deneyi

cern'de bir deney yapılacaktı big bang'le alakadar, bir sürü olay çıktı ölücez hepimiz, deliğin içine çekilicez falan diye, ne oldu o deney? yapıldı mı yapılmadı mı?

(bkz: atlas deneyi)

yamulmuyosam televizyonda bir programa konuşan bir bilim adamı deneyin sonuçlanması için uzun bir sürenin geçmesi gerektiğini falan söylemişti. belki deney uzun soluklu bir deneydir, başladılarsa bile bitmemiş olabilir.

bi de yine yamulmuyosam kara delik falan olmayacak demişti, ölmüycek hiç kimse falan demişti o bilim adamı. belki kandırmıştır... :)
  • arpaci kumrusu  (30.07.08 13:13:09 ~ 13:15:18)
son olarak deneyin yapılacağı tünele dev bir mıknatıs yerleştirildi ama deney ne zaman başlıyor bilemiyorum. bir keresinde 2009 başında diye duymuştum ama ne kadar doğru tartışılır.

  • luin 41  (30.07.08 13:13:39)
son gelişmeleri çıkardıkları şu e-bulletin'den öğrenebilirsiniz.

cdsweb.cern.ch

benim de bildiğim kadarıyla large hadron collider ile ilgili son güvenlik testlerini yapıyorlar, bu da uzun zaman alan meşakkatli bir iş. fakat şu sıralar (sanırım ağustos ayı içerisinde) esas deneye başlayacaklar.
  • demcan  (30.07.08 14:01:54)
  • kurukafa  (30.07.08 14:28:33)
8 gün kaldı.

  • winsome  (30.07.08 14:53:53)