araba sorunları

merhaba araba dünyasının müdavimleri, benim bir kaç sıkıntım var.
04 Fiesta TDCI var bizde.
1 - Dün gece park ettim aracı sabah bir yere gidip gelecektim 10 dk iş için çıktım araçla. Dışarıda sağanak yağmur olduğundan arabayla gitmem gerekti. Geri döndüğümde aracın gece boyunca durduğu yerde yağ gibi bir şey gördüm. Ne kadar süre ile yağ akıtmış bilmiyorum ama ortada bir gökkuşağı gibi bir şey vardı. Yağ gibi algıladım ben bu durumu. Daha önce yapmamıştı bunu ilk defa gördüm bugün. Dışarıda çok yağmur yağdığından kontrol de edemiyorum yağını. Acaba yağdan mıdır ki ? Birazdan yine çıkacağım dışarı çıkarken şimdi koyduğum yeri kontrol edeceğim bir de yolumun üstünde AVM var. orada yağını kontrol eder yola öyle devam ederim heralde. Yağ damlatıyorsa ne yapmak gerek ?

2 -
Adana'da yağmurlar sıklaştığından sabahları yola çıktığımda frene bastığım ilk anda sağ arka tekerden ses geliyor ve frene bastığımdan dolayı heralde frenden(bilmiyorum tek aklıma bu geliyor) metalin metale sürtünme sesine benzer bir ses geliyor. Tahminimce ısınınca da kesiliyor ses. Bir bilene sordum bana fren arabayı söndürdüğünde birleşiyor ve yağmur suyu içinde hapsoluyor o da pas yapmıştır onun sesidir dedi.
Bugüne kadar idare ediyordum da bugün 70-80 aralığında giderken frene basınca sıkıntı olmuyordu ama hız 20lere düşünce yani durma seviyesine gelince ıslık gibi ses gelmeye başladı. Bu uzun bir müddet böyle sürdü ama sonrasında kesti. Nedeni ne olabilir acaba bu son sesin ?

1-bi parmağınızla baksaydınız. anlardınız yağ mı değil mi. yağ ise pek çalıştırmayın. birden çat diye kalmaz ama zarar tabii.

2-evet, pastan. su da yapar. ama kuruyunca kesilir. oksitlenmedendir muhtemelen.
  • kim milton nielsen  (10.01.12 10:49:41)
2- balata da bitmis olabilir, ne zmn degistirtmistin en son ?

  • bryan fury  (10.01.12 12:54:34)
yağmur yağmayan bir yere çek en azından kaputu bir aç, motorun kapağına, çevresine bir bak, yağ falan var mı. motor yağını kontrol et. yağ damlatıyorsa nereden damladığına bakılır ona göre işlem yapılır.

balatalar bitmeye yakın ses yapar. balataların sürtündüğü yer var ayna deniliyor orası aşınmış olabilir. diskin pas yapması normal, iki üç kere fren yaptığın zaman geçer.
  • vincenzo  (10.01.12 13:28:01)