c proglama iki adet soru?

#include<stdio.h>
int t;
int enbuyuk(int a[10][10])
{
int enb; enb=a[1][1];
for(int i=0;i<10;i++){
for(int j=0;j<10;j++){
if (a[i][j]>enb) enb=a[i][j];
}}
return enb;
}
float norm(int b[10][10])
{ float sonuc; int i,j,d;
for(int i=0;i<10;i++){
for(int j=0;j<10;j++){
d=b[i][j]/t;

return 1;}}
}

int main()

{int c[10][10]; int d[10][10];
for(int i=0;i<10;i++){
for(int j=0;j<10;j++){
printf("matrisi gir.");
scanf("%d",c[i][j]);}}
t=enbuyuk(c);

for(int i=0;i<10;i++){
ğ for(int j=0;j<10;j++){
d[i][j]=norm(c[i][j]);}}

for(int i=0;i<10;i++){
for(int j=0;j<10;j++){
printf("%f",d[i][j]);}}
scanf("%f");
}

yukardakinden bir matris giriliyor bu matrisin en büyük elemanı fonksyion ile bulunuyor ardından bütün elemanlar bu elemana bölünerek normalize ediliyor fakat olamdı bi yerde hata var

#include<stdio.h>
main()
{int a[4],b[4]; float c[4]; char ad[4][10];
for(int i=0;i<4;i++){
printf("vize notlarini gir.");
scanf("%d",a[i]);}
for(int j=0;j<4;j++){
printf("final notlarini gir.");
scanf("%d",b[j]);}
for(int m=0;m<4;m++){
printf("%d nolu ogrencinin adini gir",m+1);
scanf("%s",ad[m]);
}
for(int j=0;j<4;j++){
c[j]=((a[j]+b[j])/2);}
for(int j=0;j<4;j++){
printf("%s adli ogrencinin notu %f",ad[j],c[j]);}

}

burda vize notu final notu ismi giriliyor sonra ikisinin ortalmasını alıp x isimli öğrencinin notu y dir diyor ama burdada sorun var çalıştırınca ilk vize notunu giriyorum sonra program kendini durduruyor

scanf ile kullanıcıdan değer alırken & işaretini unutmuşsun. bir de c döngü tanımı içerisinde değer tanımlamaya izin vermez, en yukarda değişkenleri tanımladığın gibi

int i,j,m; şeklinde tanımlayıp döngü tanımında sadece değer ataması yaparsın.

bir de konsolda düzgün görüntülenmesi için her işlemden sonra printf ile "\n" satır atlarsan iyi olur.

codepaste.net
  • ocanal  (08.01.12 14:38:56)
şu ikincisinde program donuyo

  • allstar  (08.01.12 14:58:11)
dev-c'de çalıştırdım bir sorunla karşılaşmadım. compiler'dan compiler'a değişebilir belki o main kısmı, sadece main'in içindekileri kopyalayıp kendi main fonksiyonunun içine alırsan çalışır gibi, bir de system("pause") dan kaynaklı bir hata da verebilir sende.

birincisi de sanırım şu şekilde olacak.
codepaste.net

bunu ve ikincisini denedim sorunsuz çalışıyor.
  • ocanal  (08.01.12 15:20:19)
algoritma2.exe çalışmayı durdurdu
windows sorun için bir çözüm arıyor.

diye hata alıyorum output ekranında ilk vize notunu girdikden sonra
  • allstar  (08.01.12 20:17:44)
biraz daha yardım

  • allstar  (08.01.12 21:54:13)