Bahşiş Sorusu

paket serviste 15 tl tutarındaki bir ödeme için ne kadar bahşiş vermek uygun olur?

paran varsa 5 kağıt ver.düz hesap toplam 20 TL yani.paran yoksa hiç verme.

  • semson  (08.01.12 13:43:21)
%33 iddeali bir bahsis olur. %10-15 bence gayet guzel rakamlar.

  • badseed  (08.01.12 13:53:37)
bahşiş oranı her zaman hesabın %20'sidir.

  • stopnsilence  (08.01.12 13:59:31)
2-3tl idealdir.

  • elalemin derdi  (08.01.12 14:10:53)
ben hiç vermiyorum.. özellikle burger king, kfc, pizza hut gibi biryerse almamaları gerekir zaten paket servis ücretleri yüksektir.. diğer türlü kartla ödeme yapılır..

  • buzzer  (08.01.12 14:13:56)
ebnim kafamda da "en az yüzde on, enfazla yüzde yirmi bahşiş verilmelidir" tarzında birşey kalmış fakat "bahşiş olarak madeni para vermek mi yoksa hiç bahşiş vermemek mi daha iyidir" ikilemine düşdüğümden dolayı bu soruyu sorma ihtiyacı hissettim.
emeği geçen herekese teşekkürler.

  • passenger  (08.01.12 15:18:32)
bende madeni para verme diye en küçük kağıt para olan 5 TL ver dedim. madeni para ne abi dilenciye verir gibi.hiç verme daha iyi. :) çünkü hiç vermezsen adam bişey demez içinden ama madeni verirsen küfür yeme olasılığın fazla :D

  • semson  (08.01.12 15:28:54)
hesabın %10'u verilir her zaman. 85 liralık bir hesaba 8,5 değil de düz hesap 10 da verilebilir mesela.

siz de 15 tl tutan bir siparişiniz için bahşiş olarak 2 tl verebilirsiniz.
  • elektr10  (08.01.12 15:32:26 ~ 15:32:55)
ha bir de şöyle birşey de oldu onu da yazayım, geçenlerde biraz lüks sayılabilecek bir pastanede poğaça falan yedim hesap 8 lira tuttu, 10 lira verdim ve garson 2 lira para üstü getirdi, sonra ben pastanenin ihtişamına falan bakıp "şimdi iki lira bahşiş bıraksam ayıp kaçar" diye düşünerek para üstünü alsım fakat pastaneden çıkarken de garsonların biraz tuhaf baktıklarını gördüm, kendimi george constanza gibi hissettim yani, parayı alsan bir türlü, almasan bir türlü.

  • passenger  (08.01.12 16:18:13)