İngilize Gramer (Tense) Sorusu

Hello how are you? Fine thanks and you?
Şimdi geçmişte başlamış ama hala devam eden veya etkisi hala devam eden bir olay örnek vereceğim size. O da çalıştığım iş olsun. Peki bu durumda şu ikisi arasında ne fark var?

I have worked here since 2005 (Present Perfect)
I have been working here since 2005 (Present Perfect Progressive)

Hangisi kullanılmalı ve anlam olarak ne farkları var acaba?

ikincisi kullanılmalı, çalışma durumu hala devam ediyor.

  • devilred  (08.01.12 01:18:55)
üsttekinde 2005 ten beri çalışmış.

alttakinde 2005 ten beri çalışıyor orda.hala çalışıyo yani.
  • semson  (08.01.12 01:19:36)
www.youtube.com videoya bir bakın derim.

Birincisinde, konuştuğunuz ana dek sürmüş ancak bitmiş bir işten (2005ten şimdiye kadar çalıştım ama bıraktım) ikincisinde ise hala devam eden bir işten bahsediyorsunuz (2005ten beri çalışıyorum)
  • iste o kavunici balik  (08.01.12 01:23:41)
progressive etkisi yahut bizzat kendini halen devam eden eylemler için uygun. mesela "üç saattir koşuyoruz şurada, bi' su ver de içelim allahım belası, bozuğum yok." diyeceksen "i've been running for three hours.." uygun. ya da "i've been waiting for you two hours, cibiliyetini sikeyim." gibi. fiilin veya etkisinin hala devam ettiğini vurgulamak istiyorsun mutlaka yani. vurguya lüzum yoksa da present perfect. hiç progressive kullanmadan da yaşayabiliriz bence aslında.

  • jack of hearts  (08.01.12 01:25:40)
  • irbat  (08.01.12 01:26:50)