maaş / sigorta

(bkz: çalışılan pozisyonlar ve maaşları)

şu başlıkta görüyorum, "maaş x lira, sigorta asgari üzerinden" veya "sigorta maaş üzerinden" gibi. çalışan için arada ne fark var? sonradan emekli ikramiyesini etkileyen bir şey mi yoksa çalışılan sürede çalışanı etkileyen bir şey mi? etkiliyorsa nasıl etkiliyor?

bildiğim kadarıyla emekli olunca alabileceğin minimum parayı alıyosun asgari ücretten yatırırlarsa. yada eski thy teknisyenleri gibi emekli olunca bir ev parası alıyosun

  • seljax  (07.01.12 19:27:27)
çoğu zaman ssk'yı az ödemek adına işveren kişiyi asgari ücretten göstererek sigortalar. böylece aylık 285 tl ödeyerek durumu kurtarır.
böyle yapılması kişinin ödediği toplam primi düşüreceğinden emeklilik maaşı da düşmüş olur.
ikramiye hesaplanış şeklini tam bilmediğimden ona bişi diyemiycem.
  • siradisi00  (07.01.12 19:27:38)
sigortanin gercek maas uzerinden yatirilmasi hem ikramiyeyi hem emeklilik ayligini etkiler. emekli olan kisinin emekli ikramiyesi son aldigi ucret uzerinden hesaplanir. isveren sana 2000 tl maas veriyorsa ancak asgari uzerinden igortani yapiyorsa, yasal olarak gelirin asgari ucret oldugu icin her turlu hakkin bu ucretten hesaplanacaktir.

  • bonnie and clyde  (07.01.12 20:37:51)
kıdem ve ihbar tazminatını da etkiler.

  • cableguy  (07.01.12 20:46:20)