İşlemci Sıcaklığı

Merhaba duyuru ahalisi.

Yeni bir Dell laptop aldım. Oyun oynarken laptopun alt tarafı ısındı da ısındı. Halbuki bu laptop'un konfigürasyonunu çok zorlamayacak bir oyundu. İşlemci: Intel Core i5-2430M CPU 2.40 Ghz

Yarım saat-45 dakikalık bir oyundan sonra işlemci sıcaklıkları biri 64, diğeri 67 C gösterdi. Normal midir, anormal midir? Birkaç gün sonra daha hayvani oyunlar açıp 2-3 saat takılacağım. Patlar mı la bu :)

Şaka bi yana eğer değerler anormalse iade ederim valla. Oyun oynamak için aldık ya bunu :S

intel'in sitesinde 100 C dereceye kadar calisabilecegini yazmislar.. ayrica surekli "80 C derece civarinda calisiyor normal mi?" soranlar var internette.. zarar verecegini sanmiyorum..

edit: ark.intel.com
  • buzzlightyear  (07.01.12 02:01:06 ~ 02:01:58)
ayni olay benim laptopta da var. sadece dizimi cok isitiyordu ben de masaüstü gibi kullanmaya basladim. hic kapanmadir yavaslamadir bir sorundur olmadi ama isiniyor iste normal sanirim.

  • apathetic  (07.01.12 02:21:50)
67 bi laptop için sıcaklık bile değil.

Oyun zorlayıp zorlamaması önemli değil, çekirdekler açılıp hızlanırlarsa turbo vs de devreye girerse ısınır yani ki dediğim gibi 70 derece sıcaklık değil.
  • saiko  (07.01.12 08:47:23)
laptop soğutucu al. ben lg aldım çözdü sorunları.

  • slevinkelevra  (07.01.12 10:31:17)
Patlamaz, isteseniz de patlatamazsiniz. En fazla islemci kendini ve bilgisayari korumak icin sistemi kapatir.

Ama genel olarak oyun amacli kullanacaksaniz makinedeki fanlarin eskiyip cok ses yapmamasi adina laptop cooler denen fanli tepsilerden almaniz iyi olabilir.
  • crown  (07.01.12 10:35:12)
değiştirebiliyorsan hemen değiştir, dell'lerde bu problem var malesef, ben de muzdaribim.

  • restlesss  (07.01.12 13:14:43)