Bağkur Primi Niye Yeni Tarifeden?

Arkadaşlar,

Aralık 2011'e ait prim ödemesini şu an yapmak istediğimde banka bana 2012 yılı tarifesi üzerinden sonuç getiriyor. Aralık'ın primini 2011'in tarifesine göre ödemem gerekmez mi? Yoksa Aralık priminin son ödeme tarihi 30 Aralık'tı da banka bana şu an Ocak 2012 primine ait değeri mi gösteriyor? Ne dersiniz?

bağkur primi ayın başında tahakkuk ettiriliyor. yani aralık primini ödemişsen, ocak başında yine borçlu gözüküyorsun. o aslında ocak ayının primi. ocak sonuna kadar ödeme zamanı var. ama sorgulayınca borçluymuş gibi de gösteriyor.

yani ocak primidir o. hatta aralık ödemesini henüz yapmamışsan iki aylık borcun varmış gibi, aralık borcu sanki gecikmişmiş gibi gösterir. aslında gecikmiş falan değil, 31 aralık tatil olduğu için ödeme günü bugün. eğer iki aylık borç görmüyorsan, yeni tarifeden hesaplanmış bir aylık borç görüyorsan, aralık ödenmiştir, gördüğün de ocaktır.
  • kibritsuyu  (02.01.12 13:30:09 ~ 13:31:58)
yine kafa durmuşken hızır gibi yetiştiniz kibritsuyu, teşekkürler! (bu arada durum şu: banka şahsın reel borcunu göstermiyor, yalnızca söz konusu derecedeki sigortalının aylık prim tutarını bilgi mahiyetinde gösteriyor, ödenecek miktar yine manuel olarak giriliyor. en azından ben böyle anladım.)

  • boshi  (02.01.12 13:50:12)