İnsan Kaynaklarında Hale Etkisi

evet sevgili insan kaynakları üyeleri, sevgili halkla ilişkiler departmanı elemanları, sevgili müdürler ve şirket çalışanları. bir torlak olarak hocam bana bu odevi verdi ve yarın son gün içinden cıkamıyorum. hale etkisi derken ne anlattıgını bir türlü anlamadım, internette de bulunmadı bu konuyla ilgili bir şey.

bu konuda geniş geniş bilgisi olanlar bildiklerinden faydalandırırsa cok iyi olur. simdiden tesekkurler.

hale derken?
aklıma şu geldi:

(bkz: insan kaynaklarından aylin hanım ile görüşmek)
  • baldur  (28.12.11 13:13:02)
vallahi hoca boyle yazdırdı ben de sasırdım.

  • karamuratbenim  (28.12.11 13:18:45)
baldur abi yok mu yapacak bir şey.

  • karamuratbenim  (28.12.11 13:20:09)
www.eksisozluk.com

bununla ilgili seyler. ancak insan kaynaklarıyla ilgili dokuman lazım.
  • karamuratbenim  (28.12.11 13:27:35)
www.yenibiris.com

@kulustur sen patrona söyle, o ik müdürünü kovsun :)
  • merhum  (28.12.11 16:29:20 ~ 16:29:36)
"halo etkisi" olarak araştırırsan pat diye bulacaksın :) (aslı halo effect tir)

  • morartu  (28.12.11 16:36:31 ~ 16:37:05)
insanlar genelde karsısındaki kişilerin davranıslarına anlam yuklerler. Karsımızdakinin davranıslarını bir butun olarak algılamaya yoneliktir bu durum. Ve o kişinin davranıslarının tutarlı oldugunu dusunme egilimindeyizdir. çok az bilgiye sahip oldugumuzda dahi durum bu sekilde olabilir. cogu kez de insanları ya iyi ya kotu olarak algılarız. ornegin iyi olarak algınan kişi olumlu bir cerceveye sokulur ve ona butun iyi ozellikler yuklenir. Aynı zmanda bu durumun tersi de soz konusu olabilir. Birini oncelikle kotu oldugunu düşünmüşsek diger davranıslarını da bu kalıba oturturuz. mesela bir kız guzelse, bu kızın aynı zamanda sempatik, sıcak kanlı, zeki ve comert oldugunu dşünebilirz. bu egilime ise "hale etkisi" denir.

  • antikitleruhlu  (28.12.11 21:08:31)