İngilizce "Sayın Büyükelçi" nasıl denir?

Soru başlıkta.
Teşekkürler.

Kendisiyle direk olarak konusuyorsan Mr. Ambassador diyebilirsin. Yok eger bir mektup ya da ne bileyim buna benzer bir seyse kalıp soyle olabilir:

"The Honorable x, Ambassador of y."

x = Büyükelçinin ismi
y = ülkesinin ismi
  • scuderia  (28.12.11 10:53:55)
i have a child slave in my basement

diyebilrisiniz.
  • wessago  (28.12.11 10:54:12)
dear great delegate:)

  • raki masasinin degismez adami  (28.12.11 10:55:29)
Hiç bir büyük elçiliğe mektup vs. yazmadım ama düşünüyorum "Dear Mr. Ambassador" en düzgün kullanım olacaktır gibi geliyor.

  • wallcan  (28.12.11 10:57:35)
"your honorable ambassadors" dedim son tahlilde. ekselansları dercesine.

  • 9kuyruklukedi  (28.12.11 10:59:35)
The formal form of address for an ambassador is generally the form that would be used to address a head of state: "(Your/His/Her) Excellency" followed by name and/or the country represented. In many countries, less formal variations are frequently used, such as "Ambassador" followed by name, or the name followed by "Ambassador of...". In the United States, "Mr. Ambassador" may be used.

diyor wiki. bizzat "ekselansları" denildiğini duymuşluğum vardır.
  • anonim yazar  (28.12.11 12:52:30)