üçkağıtçılık

diyelim ki bir şahıs, sevabagir.com diye bir site yaptı, ve hesap numaraları girmiş insanlardan para topluyor site aracılığıyla. toplanılan paraların da hayır işlerinde kullanılacağını belirtiyor sitede..

peki bu şahıs bu parayı kendi cebine atıyor ve herhangi bir hayır işinde kullanmıyorsa bu yaptığı yasal mıdır? ya da topladığı parayı hayır işine yatırdığını belgelemek zorunda mıdır?

internet uzerinden bunun takibi ne kadar yapiliyor bilemem ama bu tip para toplama olaylarinda sahislar nakdi yardim toplayamaz. yardimin bir kurum/ vakif vs adina olmasi gerekir ve alinan nakdi yardim karsiliginda da makbuz verilmelidir. sanirim maliye bakanligi denetliyor bunlari.

  • pyro clustic flow  (23.07.08 22:12:26)
denizfeneri gibi dernekler de site üzerinden para topluyor, denetimi vs. vardır, belki bir süre dikkat çekmez bu güzel proje ama yardımlar çoğalınca devlet baba kendine pay ister:) iyi fikir aslında, 5 ytl öde 5 vakit kaza namazı sizin yerinize kılalım... denemek gerek.

  • marmara34  (23.07.08 22:25:07)
  • egotm  (23.07.08 22:33:44)
1- Dernek değilse ve makbuz kesmiyorsa para toplaması yasal değildir.
2- Dernekse yaptığı bütün faaliyetler belgeleniyor ve hesapları maliye tarafından inceleniyor.
3- Yine de arada para kaçırabiliyor dernekler. Mesela bir hizmeti 50 liraya alıp 100 liraya almış gibi göstererek aradaki 50 lirayı cukka yapabiliyorlar. Eğer böyle bir şey açığa çıkarsa derneğin inandırıcılığı sıfırın altına düşer. Büyük dernekler böyle riske girmezler (Deniz feneri gibi milyar euroları cukka ederseniz anca olabilir).
  • ataturkiye  (24.07.08 10:40:49)
Bizzat kartal da belediye yapıyor aynı şeyi . Sadaka box komuslar oraya buraya. Üzerine çakmışlar bir hadis. Sadaka veren bela defeder gibi bişey. 3-5 atıyor millet.Tamamıyle aynı şey bence. Belgelediklerini de hiç sanmıyorum ayrıca.

  • betty puf puf  (24.07.08 12:08:32)