Milli piyango olasılık

ben çeyrek bilet alsam kaçta kaç olasılığım var, ya da yarım, ya da tam?

nedir bunun hesap formülü?

9999999 de 1 olasılığın var. Hangisini alırsan al.

  • onexey  (24.12.11 17:44:38)
beyler kesin cevap nedir? biri çözebilir mi uzun uzun? :)
şimdi 9999999 sayı var, bunlardan birine vurma olasılığı tamam da, toplam kaç bilet var? onu da hesaba katmak lazm galiba.

çeyrek-tam-yarıma çıkma olasılığı eşittir ama.
  • nickini vermek istemeyen uye  (24.12.11 18:10:05)
ahaha bir şans oyunları bagımlısı oldugum cıktı ortaya, normalde 6 haneliymiş, yılbası cekilişinde 7. demektir ki 10milyon numara var. 0000000 bileti üretilmiyor falan değilse. çeyrek-tam olasılıkları eşit değil ama şimdi hesaplayamıcam. kabaca çeyrek->4/bilet sayısı, yarım 2/bilet sayısı gibi.

  • amlakit  (24.12.11 18:20:29 ~ 19:16:05)
ne kadar ekmek o kadar köfte, mesela ben çeyrek hayal kurmadığım için gidip tam bilet alıcam, çıkarsa 3 ortak olmasın tek başıma götüreyim 40ı, 10 milyon bilet numarası varsa şansın 10 milyonda 1 , gerisi seni ilgilendirmez, kaç çeyrek kaç tam...

  • bisanthe  (24.12.11 18:22:27)
şans 10milyonda bir olmaz. bilet sayıları önemli yahu.

  • nickini vermek istemeyen uye  (24.12.11 18:28:47)
Bilet sayısının nesi önemli ki? Çeyrek bilet olduğunda 4 tane tam bilet olduğunda 1 tane bilet olması mı sorun olan. Netice itibari ile sadece 1 sayıya büyük ikramiye çıkıcak ve totalde hadi 0 da var desek 10000000 sayı var.

  • onexey  (24.12.11 18:48:37)
1 sayıya çıkacak ama o sayıdan 4 tane de olabilir 2 tane de 1 tane de.
gelen numara çeyrek ise ondan 4 tane olacak. onu alma olasılığımız "4/toplam bilet sayısı" olmaz mı?

  • nickini vermek istemeyen uye  (24.12.11 19:17:39)
Milli Piyango Genel Müdürlüğünü aradım, çeyrek bilete vurma olasılığı yüksek değiil sıfır dedi, bu yıl büyük ikramiyeyi yarım bilete vereceklermiş, "şaka mısınız siz hacı, ilkokul terk mi dolu burası, çeyrek alırsa çokmuş şansı..." (şimdi bu arkadaşlar gibi düşünüyorum, nasıl bu kanıya vardılar, tüm bilet numaralarını yazıp bir çuvala atacaklar ,tamları 1 kağıda yazıcaklar yarımları 2 kağıda çeyrekleri de 4 kağıda , heh o zaman sizin dediğiniz olur, ama hiç mi milli piyango çekilişi izlemediniz arkadaş!!!)

  • bisanthe  (24.12.11 19:26:45 ~ 19:30:12)
@nickini vermek istemeyen uye; Şimdi olasılıkta olayı söyleyiş şeklin çok önemli; "onu alma olasılığımız "4/toplam bilet sayısı" olmaz mı?" bu senin o bileti alma olasılığın, o bilete ikramiye çıkma olasılığı değil! Bilete ikramiye çıkma olasılığı; aldın eline bileti geçtin tv karşısına çekilişi izliyorsun 7 rakamıda bilmen lazım 10milyon ihtimal var. 7 rakamıda bilmen lazım bu kadar basit 10milyonda bir ihitimal sana çıkar.

Farklı bir örnek vereyim sana; 1den 12 e kadar, 12 ihtimalli bilet basalım. Ve bunların 4'ü çeyrek 4'ü yarım 4'ü 4'ü tam olsun. Toplam 28 bilet basılmış oldu. 28 biletide farklı kişilere dağıtıyoruz. Sonra 1 den 12 e kadar olan toplardan bir adet çekiyorum. 12'de 1 olasılığı var her bir biletin. Bu dur, bundan sonrası hayal gücün kendi olasılıkların ve ya olayları geliştirmen. çeyrek alırsan bölüşürsün tam her zaman iyidir. Bir örnek daha ; çeyrek bilete çıkıcağını biliyorsak aldığımız çeyrek bilete çıkma olasılığı 4/çeyrek bilet sayısı mesela.
  • onakomabunako  (24.12.11 20:02:40)
hacı dalga geçmeyi bırakıp da adam gibi açıklarsan sevinirim. (kafam karıştı lan)
Çeyrek bilet alanların şansı daha çok demiyorum. ikramiyenin bana çıkma olasılığı
9999999de 1 değil diyorum.
şimdi diyelim 1-2-3 numaralı 7 bilet basıldı. (1den 1,2den 2, 3ten 4 tane)
Düşen topun 3 olma olasılığı 3te 1. ama benim kazanma olasılığım 3te 1 değil diye düşünüyorum. en basitinden benim elimdeki biletin 3 olma olasılığı 4/7 olur.
Nası hesaplanır lan bu, biri açıklasın?

düzeltme: bi üst yorum için yazmıştım.
  • nickini vermek istemeyen uye  (24.12.11 20:07:15 ~ 20:11:43)
@onakomabunako:
hocam şimdi x nolu bilete ikramiye çıkması 10 milyonda 1 tamam.
ama
bana ikramiye vurma yani x nolu biletin bende olma olasılığı 10milyonda 1 olmaz değil mi?
  • nickini vermek istemeyen uye  (24.12.11 20:15:04)
aynen öyle dostum sendeki x nolu bilete 10 milyonda 1 ihtimal ikramiye çıkar.
x nolu biletin sende olma olasılığı (bileti alma ihtimalin) çeyrekse 4/toplam bilet sayısı; yarımsa 2/toplam bilet sayısı; tamsa 1/toplam bilet sayısı.

Farklı bir açıdan bakarsak x nolu çeyrek bilete ikramiye çıkıcaksa bu bileti alıp kazanma olasılığın; çeyrekleri seçiceğin için 4/çeyrek bilet sayısı
  • onakomabunako  (24.12.11 20:33:01)
onakomabunako haklıdır

  • amlakit  (24.12.11 20:41:19)