ben ölünce borçlarım ne olacak?

1.kredi kartı borçlarım
2.konut kredisi borcum (hayat sigortası yok)
3.tüketici kredisi (bunda hayat sig. yaptılar)
4.xxx kişisine olan borcum...

diyelim ki ben bugün öldüm. bu borçlar ne olacak, kimden isteyecekler bunları...
not:cevap için gerekliyse; evliyim, çocuğum yok, annem babam hayatta kardeşlerim de var, kamu kurumunda çalışıyorum...

karının üstüne kalır diye biliyorum. borçlarının kefili varsa kefile de kalabilir.

  • neira  (19.12.11 13:04:07)
mirasçılarına kalacak. mirası reddederlerse ortada kalacak

  • avkatbey  (19.12.11 13:06:08)
yasal mirasçılarım mirası reddetsin kurtulsun hacı.
yoksa yasal varisler kimse onlara hucüm ederler.
3 ay süreleri var yoksa zımmi kabül olayına girer.
önce eş.
  • seyduna6687  (19.12.11 13:06:28)
bildiğim kadarı ile kanuni varislerin kimse (vasiyet hazırladı isen sadece eşin olmayabilir) borçların miras olarak onlara kalır. reddi miras yapılabiliyor.

kredi kartı için önerim işsizlik gibi durumlar için olan sigortalardan yaptırmak ölürsen de sigorta karşılıyor.

konut sigortan için sen kendine hayat sigortası yaptır.
  • en bi gercek sour  (19.12.11 13:08:39)
mirasçın varsa mirası kabul etmesi halinde varlıklarınla beraber, yükümlülüklerinde onun üzerine geçer..

edit: çok geç kalmışım yine..
  • suser adayi  (19.12.11 13:08:47 ~ 13:11:49)
hayat sigortasi olan kredi borcunuzu sigorta odeyecek, kredi karti borcunuz tipki miras gibi yakinlariniza gececek.

  • emfuzi  (19.12.11 13:12:07)
yalnız reddi niras durumunda sadece borçlar değil alacakları ve varlıklarınızı da reddetmiş olur mirasçılarınız.

  • bitter cikolata  (19.12.11 13:25:59)
cevaplar için teşekkür ederim...
ölünce daha ciddi problemlerim olacak muhtemelen, geride kalanlar da "fatiha okumak" yerine arkamdan "saydırmasın" diye önlem almak lazım...

  • velie  (19.12.11 13:27:31)
hah ben de onu diyecektim. eviniz falan varsa reddi mirasçılar borç bizi ilgilendirmez, evi aldık bye diyemez. ev değeri-borçlar= miras olarak teslim alırlar. veya evi alır borçları kendileri öder.

  • ben smyrna  (19.12.11 13:29:45)
tüketici kredisinin hepsini sigorta ödemez. bankanıza bir sorun, sadece anapara yı ödüyorlar diye biliyorum.

  • vincenzo  (19.12.11 17:24:31)