autocad - rotate

şekildeki doğru parçasını a noktası base point olacak şekilde çembere teğet olduğu noktaya kadar nasıl döndürebiliriz? teğet noktasını tam olarak nasıl yakalarız?

object snap den teğet i seçersen snap yapacaktır hatta direk teğete dik çizebilirsin falan.

  • ozdek  (20.07.08 11:28:01)
ben çembere teğet çizmekten değil "rotate" ile teğeti yakalamaktan bahsediyorum. osnap sadece crosshairle yakalamayı sağlamıyor mu? burada A noktası base point olarak seçilmiş durumda.

  • hakiki bulut  (20.07.08 12:56:13)
acad kurulu olsa deneyeceğim de kimse bakmazsa yarın işten denerim artık.

  • ozdek  (20.07.08 19:17:12)
nacizane tavsiyem, doğru parçasının son noktasından başlayarak bir başka doğru daha çizmeniz. diğer doğrunun bitiş noktası olarak da çembere tangent obkect snap i ile yaratacaksınız. sonra döndürmek istediğiniz doğruyu bu yeni doğruyu referans alarak döndürünüz.

  • r12  (20.07.08 19:56:32)
rotate ile teğer noktasını yakalayamazsın. çünkü döndüreceğin base point değiştikçe teğet noktası da değişecektir, yani öyle zannediyorum böyle bir olay yok autocad'de.

100% değil ama en yakın sonucu array (polar array) yaparak elde edersin. total number of items'i ne kadar arttırırsan o kadar yakın bir sonuç bulabilirsin.
  • sheba and the albino girls  (20.07.08 21:27:04 ~ 21:29:14)
  • hakiki bulut  (21.07.08 00:31:57)