olasılık ile alakalı bişi sorucaktım

şimdi şu resimdeki gibi üçgen bi tarla olsun. bu tarlanın başında durup taş atıyoruz. attığımız taşın yeşil kısma düşme olasılığı;

yeşil kısmın alanı / bütün üçgenin alanı

diyebilir miyiz?

tarlanın başı nere?

  • ermanen  (14.12.11 21:23:23)
üçgenin dışında yani yüzey kısmındaysak yeşil alan içeride olduğundan yeşil kısma düşme olasılığı "hiç"
içindeysek de düşmez çünkü sürüklenmesi gerekir.

  • overdose  (14.12.11 21:23:55)
tamamen random olarak.

şöyle de diyebiliriz, helikopterden fırlatıyoruz tamamen rasgele tarlaya düşecek bu taş. işte o yeşil kısme düşme ihtimali bu mudur?
  • personal jesus  (14.12.11 21:25:27)
diyemeyiz, soruyu şu şekilde basitleştirmek, kesinleştirmek ve aslında senin sorduğun halinden iyice çıkarmak gerekir kesin olması için;

şekildeki tarlanın bir noktasına taş düşecek. bu nokta tarla sınırları içinde olmak zorunda. ve tarlanın her noktası için taşın düşme ihtimali aynı ve birbirine eşit. taşın yeşil alana düşme ihtimali nedir?

bu da bir boka benzemedi sen de takdir edersin ki, ama bu şekilde sorarsan cevap yeşil alan / toplam alan olur evet.
  • dekila olmeka  (14.12.11 21:28:35)
duz mantıkla 'evet' . ayrıca @overdose ucgen 2 boyutludur. ne içi?

  • efendilik dizboyu  (14.12.11 21:29:20)
misal senin sorduğun soruda (sağdaki köşe tarlanın başı ise eğer) tarlanın eni boyu, taşın ağırlığı, ve insanların bu taşı ne kadar uzağa atabileceğinin ortalama bir değeri, hatta ve hatta insanların taşı tercihen yakına ya da olabildiğince uzağa atma ihtimalleri gibi şeyler gelirdi aklıma.

  • dekila olmeka  (14.12.11 21:30:18)
yeşil alan / tüm üçgenin alanı

  • leni 09  (14.12.11 21:37:52)