yeni doğmuş bebek kordonu

nerden bulabilirim diye soracak gibi oldum başlığa bakınca:). yeni doğmuş bebeğin göbek kordonu hemen kesilir, normaldir. çoğu insan görmemiş olsa da bunu, herkes bilir. filmlerle falan bir şekilde aklımıza yerleşmiş birşey bu. peki bu kordon bir nevi anne ile çocuk arasındaki kablo değil midir? yani iki tarafa da bağlı değil mi ki çocuk doğunca çocuk tarafını kesiyorlar da anne tarafı ne oluyor? böle tişört kenarından fırlamış iplik gibi çekip almıyorlardır kuşkusuz da, bebek doğarken o kordon da kendiliğinden düşüyor mu anne bağlantısı kısmından?

anne karnindaki bebek göbek bagi araciligiyla plasentadan beslenir. bagin diger ucu plasentaya baglidir yani o da dogumdan sonra yine kendiliginden cikar.

  • shi aila  (17.07.08 21:13:34)
göbek baginda sinirler bulunmadigi icin kesim islemi bütün katilimcilar icin acisizdir diye tahmin ediyorum

  • shi aila  (17.07.08 21:26:10)
annedeki kismi da bi sure sonra kuruyup gidiyordur heralde. ya da ne bileyim, bilimsel bi aciklama yapmak gerekirse, lizozom derim, otoliz derim.

  • osuruklu  (17.07.08 22:44:13)
göbek kordonunun ucu direkt anneye bağlı değil. cırt cırtlı tutturucular oluyor ya çantada ayakkabıda falan onlar gibi düşünün, plasenta anneye o şekilde bağlı ve doğumdan bir süre sonra zayıflamasının da yardımıyla sökülüp alınıyor. acı çeken bir taraf da olmuyor.

  • dr cucu  (17.07.08 23:06:45 ~ 23:09:38)