mimarlık okuyorum, ikinci yabancı dil ?

ingilizcenin yanına bir yabancı dil daha eklemek istiyorum, bir mimar için hangisi daha iyi olur ?? almanca - rusça.. bundan farklı olarak bi dil söylemek isterseniz lütfen belirtin teşekkürler

italyanca der şimdi herkes...

  • terp  (11.12.11 15:24:17)
ben herkes miyim ?

ispanyolca.

çünkü antonio gaudi'den dolayı.
  • insanlik icin buyuk bir adim  (11.12.11 15:32:23 ~ 15:33:16)
bunu çok kez yazdım bir daha yazıyım:

anasının gözü gibi deli gibi manyak gibi bir ingilizceniz varsa, mesela:

www.bbc.co.uk

bunları çok çok rahat anlayabılecek kadar...

bir şey diyemiyorum ama bu yokken italyanca ispanyolca fransızca falan ancak ucuz fantezidir.

birisi demişti ki: "ingilizce dışında bir dil öğrendinizde o ülkenin vatandaşı ile o dilde daha iyi anlaşabileceğinizi mi sanıyorsunuz?"

yani ingilizce bilen siz ile ingilizce bilen alman olsun. anlaşma imkanınız yüzde 40 olsun.

sizin yıllar yıllar yıllar boyunca alman öğrenmeniz lazım ki yüzde 40ın üstüne çıkın ve

"ohhhh be iyi ki almanca öğrendim ki bu alman ile ingilizce anlaşmamızdan kat kat daha iyi anlaşıyoruz" diyecek duruma gelin.

sıfırdan almancaya başlasanız kaç senede buraya geleceksiniz?

hele hele ispanyolca falan tam bir balon.

kariyer.net te sırf ispanyolca adam arayan 5-10 kişi vardı geçen baktığımda.

ama mimarlıkta falan belki manyak deli bir şeydir almanca öğrenmek ama sanmam.

"şu mimarlık kitabının SADECE ALMANCASI var almancam olmasa asla anlamazdım ve asla şu şu bilgilere erişemezdim" ???

var mı böyle bir şey ?

sıfırdan teknik bir mimarlık kitabının almancasını (ki mutlaka ingilizcesi de vardır) anlamak için harcayacağınız o kadar zamanı ingilizceye ayırın şekspir olursunuz.
  • 29ekim2011  (11.12.11 15:35:37)
ki zamanında uzuuuun uzun ispanyolcanın işe yararlılığının SIFIR olduğunu yazdım buralarda.

ama hobidir bilmem nedir olur. illa hobi ise ispanyolca öğrenin kick boks öğrenin pul toplayın 3 bant bilardo öğrenin elbet ama işe yarama adına kariyer adına ispanyolca sıfırdır.
  • 29ekim2011  (11.12.11 15:36:35 ~ 15:37:38)
Mimarlıktan anlamam ama aklıma şöyle bir şey geldi. Kenine bir tarz belirleyip ona göre dil öğrensen ? Mesela İspanyol mimarisi-ispanyolca, Rus Mimarisi-Rusça gibi ?

  • insanlik icin buyuk bir adim  (11.12.11 15:39:42)
ben de şöyle bir şey desem:

maden mühendisliğinde, petrol üzerine master yapmak için arapça bilmek mi lazım?

gıda mühendisliğinde, kahve üstüne çalışmaları okuyup anlamak için ispanyolca portekizce mi şart?

ingilizce dışında gerisi hikaye.
  • 29ekim2011  (11.12.11 15:41:24)
inşaat sektörünün kalbi neresi?

kime sorarsan sor, dünyanın en büyük mimarlık ofislerinin şube açtıkları yeri göstereceklerdir.

ortadoğu, arap yarımadası.

ideallerin yüksekse ve imkanın varsa, öğrenmen gereken dil açık.
  • lanlanlan  (11.12.11 15:46:23)
(bkz: ingilizce dışında ikinci bir yabancı dil öğrenmek)

bunlara da bakın.

akademik seviyede arapça öğrenmek? ispanyolca öğrenmek? ehh.. ne diyeyim.
  • 29ekim2011  (11.12.11 15:47:46)
bi tanıdık fransızca öğrendi, az biraz da ispanyolcası var. ingilizcesi de iyiydi zaten. dil avantajından dolayı şirkette iyi bir konumda şu an. baya uğraşmıştı ama fransızca öğrenmek için..

  • toshiro  (11.12.11 15:50:14)
detay dergileri genelde almanca olur, belki almanca işe yarayabilir.

  • s e  (11.12.11 15:50:58)
abim fransa'da 3 sene askeri ateşelik yaptı sonra geldi devamlı okudu kurcaladı emek harcadı. kpds'den 58 aldı, diğer kısmlarını bilemiyorum.

yani bir dilin canına okumak gerçekten de zor iş.
  • 29ekim2011  (11.12.11 15:51:45)