ispanyol kültürünü seven kimseye doğumgünü hediyesi

başlık durumu anlatıyor. kafamda iki şey var, ya ispanyol tarihi ya da kültürüyle ilgili ispanyolca bi film önerisi(dvd'si alınacak), yahut ispanya ve ispanyol kültürüne dair hatun kişisine bir doğumgünü hediyesi.

ne olabilir?

bikac gün önce bi arkadas da caz seven bi kadina biseyler alcam filan demisti ,ordada yazmistim simdi ispanyaya uyarliicam.

ispanya sevgisi,ilgisi geyiktir,biraz "aaayyy ben türk gibi degilim biliyomusuuaann ,ispanyola benzetiyolar beni,ispanyollari ben cok seviyoruamm" dan hallicedir.

simdi genelde ispanyayi seven ,ispanyanin kültürünü filan sevmez,müziklerini,danslarini sveer belki ,o da gösteris,popülizm degilse.

yani kitap alip,ispanyollar ne yapmis s.kine takmaz anliican.

ve ayni zamanda,ne kadar taniyosun o da önemli,insanlar artistik yapar "sabah bach olmadan kahvalti edemem","ray charles siz ögle yemegi ögle yemegi degildir","ben xxx ile ilgileniyorum(bu xxx entel dantel seyler)" ,iste böyle bi durum warsa sen bi kitap bi dvd aldiginda hevesle ,hediyeyi de büyük heyecanla acan hatun kisisinin "ayyyy acaba ne aldiannn,hmmmm kitap mi,güzelmis" gibi abuk bi tepkisiyle karsilasabilirsin.

pek iyi bi tecrübe olmaz bu.

klasik hediyeler her zaman iyidir hocam,böyle "bizim hatun caz i cok sever saksafona hayran","acaba bach mi,mahler mi alsam","ütopya mi bu das kapital mi",tarzi hediyelerden uzak dur,cidden ters teper,hatun kismisi öyle klasik ot,böcek,cicek ya da nebliyim,parfüm,kiyafet etc tarzi klasik seyleri daha cok sever.
  • serabetan  (08.12.11 10:13:38)
hediye arkadaş için alınacak.sadece arkadaş.
ayrıca ispanyolca ilgisi sadece popülist bi meraktan kaynaklanmıyor, ispanyol dili ve edebiyatı öğrencisi kendisi.

ne bileyim mesela, kitaplığa konacak bi biblo vs. ne geliyor aklınıza,yahut işte bizdeki çağan ırmak'ın anadolu'ya ait mistik öğeler kullandığı ulak benzeri filmleri olabilir,tabi ispanya'ya dair olacak.

ispanyol sinemasının tüm dünya'da tanınan mar adentro yahut amores perros tarzı fimlerinden ziyade daha içe dönük daha ispanyol yerelliğine özgü film önerilerini bekliyorum.
  • belki lazim olur  (08.12.11 10:21:05 ~ 10:26:26)
serabetan'ın yazdıkları genel olarak ukalaca olduğundan ben olsam takmazdım.

hediyeye gelirsek, film alacaksan balada triste de la trompeta derim. ispanya içi savaş döneminde geçen oldukça fantastik bir filmdir. eğer arkadaşın tvaylayttan tvaylayta koşmuyorsa sevmesi muhtemel. film 2010 yapımıydı dvdsi çıkmıştır. bu benim özelimdeki önerimdi ama bunun dışında san sebastian film festavalinde ödül alan filmlere göz atıp ispanyol bir filmi seçebilirsin.

bunun dışında ispanyol kültürünü bilmem ama yeni bir ispanyolca-türkçe sözlük çıktı, ispanyolca böylelikle inci kut hakimiyetinden kurtulacak. dün cervantes'te tanıtımı yapılmıştı, isp. dili öğrencisiyse mutlaka bunu edinmek isteyecektir ama sözlük çok acayip olur da diyebilirsin bilemeyeceğim.

ispanyayı betimleyecek süslü şeyler aklıma gelmedi, onları başkası yazsın.
  • hewit  (08.12.11 10:36:19)
ispanya denince akla boğa güreşi ve flamenko gelir. boğa güreşini geçiyorum.

carlos saura'nın flamenco filminin dvdsi olabilir: www.imdb.com

onun dışında cajon, kastanyet gibi flamenko aletleri de olabilir.
  • merhum  (08.12.11 11:54:40 ~ 11:55:31)
(bkz: sangria)

  • mulayim ters  (08.12.11 12:26:23)
Madrid veya Barcelona gezi rehberi. İlla ki gitmek isteyecek bir zaman, elinde bulunsun.

  • SiyamkedisiZorro  (08.12.11 13:57:28)