Polis Olma (Üni Mezunu)

Google' da baktım biraz lakin, pek tatmin edici sonuçlar bulamadım.

Efendim, bu Pazar kısmetse askerlik yolcusuyum. E dönüşte iş miş bakmak lazım. Rahmetli edem Başkomiser' di. Açıkçası polislik olayına sıcak bakıyorum fakat sorularım var. Askerden gelişte 26 yaşımdan gün almış olacağım ve Marmara İşletme mezunuyum.

Üni mezunları nasıl polis oluyor ? Normal polis memuru olarak mı göreve başlıyoruz yoksa başka bir rütbeyle mi ? Hemen komiser yardımcısı olunmuyor sanırım, akademiye katılmadığım için.

Şark görevi nasıl oluyor ? Herkese mi zorunlu ? Eğer gitmek mecburi ise kaç yıldır ?

maden niyetin polislik bence önce polisliğe adımını at, askerlikte yapmazsın böylece..

üni mevzunlarından seçilenlere 6 ay eğitim var, sonra direk memurriyet. rütben düz memur ama maaşın eğitim durumuna göre diğer düz memurlara göre biraz daha fazla. komiser yardımcılığı içinde sınavlara girmen gerekiyor ve eskisi gibi allah nereye kadar yürü derse değil, en çok başkomiser olabiliyorsunuz(bu yasayasa akademi mevzunu olmayan herkes dahil artık, pmyo mevzunları bile).
  • blackmail  (07.12.11 00:05:56)
Şarktan bahsedeyim evet zorunlu , bölgesine göre değişiyor 2 yıldan 5 yıla kadar, komiser yardımcısı vs. olacağım dersen 2. kez şarka gidiyorsun, fakat blackmailin dediği gibi akademi mezunu olmadıgın sürece polislikte yükselmenin pek bir anlamı yok, normal polis memuru olursun ilk atama yerin %90 İstanbul yada Ankara olur, çevik, sivil...nasıl çalışacağın şans...

  • bisanthe  (07.12.11 00:36:27)
pomem diye bir şey var.

en az lisans mezunlarının başvurabildiği bir şey, googledan pomem diye arat, şartlara bak, tarihleri falan nasıldı.

kpss den alıyordu yanlış hatırlamıyorsam.
  • dis fircasi  (07.12.11 00:37:15)