pentax mz-7

bu makinayı almayı düşünüyorum.dijitalde öğrenmem gerekenleri öğrendim herkes tam tersini yaparken ben dijitalden analoga geçmek istiyorum bu makina doğru bir tercih olur mu sizce
aslında nikonun f501 den sonra çıkan en azından autofocuslu bi makina düşünmüştüm ama bulamadım. eski dokulu fotografları seviyorum.pentax da bunu verebilir mi?

fotoğrafın tadı asıl analogla çıkar zaten. yavaş yavaş fotoğrafla gerçekten ilgilenen herkes analoga geçecektir. "herkes tam tersini yaparken" demenden dolayı konuşasım geldi :) hele o filmi (siyah beyaz) banyo etmek, imkanın varsa fotoğrafları kendin basmak gibisi yoktur. dijital oyuncak gibi gelir film kullanmaya başladıktan sonra.

makina hakkında bir fikrim yok, eminim işine yarar cevaplar alacaksındır. keyifli fotoğraflar diliyorum :) analog makinalara pek bir şey olmaz, alışmak için 50-100 tl arasında bir manuel eski ikinci el makina alarak başlayabilirsin.
  • dasher  (06.12.11 19:38:07)
neden filmli makine istiyorsun ve neden slr istiyorsun? açıkçası kocaman slr alıcağına gidip yerine rangefinder al. bilemiyorum, dijital rullaz. sıkıldım film milim uğraşmaktan ben, hatta param olsa bütün analog makinelerimi emekliye ayıracam!

piyasada çok makine var bu arada. af li maf li hepsi. 100-150 arasında bulursun iyi bir şey de? sonuçlarını düşündün mü? film parası + banyo parası + taratma parası... film deyip geçme bu işe girdiğinde 2 tl lik fuji color kullanmayacaksın, bunun negatifi var slide ı var, sihay beyazı var... ee bunların bir de farklı banyo türleri var... yani alma demiyorum hobi oalrak gene al da... sonuçlarını da düşünerek al.

hayır isnan kıyamıyor da elimde o kadar analog makine var... hepsinis atıp şimdiye ortalama bir micro fourthirds almıştım...

her neyse. gösterdiğin makine uygun bir makine gibi duruyor, ben gene de dijitalden yanayım...
  • cedric tweedledee  (06.12.11 19:41:54)
@dasher, ben de öyle düşünüyorum. nasıl desem bilemedim ama dijital, benim fotoğraf etiğime pek uymuyor bir de banyo,karanlık oda eğitimi filan çok zevkle yapılacak bir iş gibi geliyor

@cedric, rangefinder ın nasıl bişey olduğunu bilmiyorum açıkçası yoksa onu da düşünürdüm.digitalde adam akıllı bi lense verecegim parayı filme, taratmaya veririm diye düşünmüştüm bi de yukarda bahsettiğim sebepler var tabi.
  • coca cola  (06.12.11 21:01:50)
gerçekten çok zevkli. o filmi banyo ettikten sonra negatife bakmak, o kağıttaki kararmayı izlemek şahane şeyler. tabi masraflı biraz filmi filan ama fotoğrafı çekerken daha çok özen gösteriyorsun, çat çut çat çut çekip arasından güzel olanları seçmiyorsun, çok kıymetli oluyor her kare. filmle çalışmak için cidden çok süper müthiş pahalı bir makinaya ihtiyaç yok ilk zamanlar. olabildiğine manuel çalışmanı tavsiye ederim. elin gözün ışığa filan iyice alışsın. böyle konuştuğuma bakma gerçi, çok teknik detay bilmiyorum, lisede ders aldım temel teknik detayları banyo-basım filan ordan biliyorum ama erkek arkadaşım çok çok çok iyidir, onunla takıla takıla pek teknik olmasa da teorik olarak bildiğimden çok konuşabilecek duruma geldim :) banyo işlemi için internette çok fazla kaynak bulabilirsin, illa bi yerlerden eğitim alman gerekmiyor. basım da öyle ama pahalı, argandizör (enlarger) bir kaç bin lira en basitinden. gerçekten çok keyifli, bence fotoğrafın asıl keyfini bu şekilde her şeyiyle ilgilenerek çıkarırsın :)

  • dasher  (06.12.11 21:45:01)
ya tabi dasher işin karanlık oda ksımından bahsediyor, orası ap ayrı bir dünya, ben çok bilmiyorum ama bilenlerden duyduğum çok güzelf alan filan...

açıkçası zaman kıtlığı yaşıyan bir insanım. daha elimdeki filmleri banyo ettirmeye bile götüremiyorum...

rangefinder farklı bir kafa. şimdi slr denilen nane vizörden baktığında tam olarak ne çekiceğini görüyorsun. ama rangefinder larda bakaç sistemi ayrı. yani içinde ayna falan barındırmmıyor, bu nedenle daha ufak boyutlarda bir makine kullanabiliyorsun.

ayrıca dasherin bahsettiği film kullandığın zaman daha çok dikkat etmek zorunda kalıyorsun falan kısmıd a doğru, ben de ilk filmliyle başladım, ve o zamanlar fotoğraf çekerken 10 kere düşünürüdm, hangi açıdan , hangi mesafeden, nasıl vs diye... her neyse hala bu alışkanlığı kaybetmedim, 4 senelik makinem var, dslr tanıdığım herkes daha sonra almasına ramen makineyi, benden daha çok kare çekmişlerdir. yani filmli makine sana bir disiplin kazandırır...

açıkçası ben dijitali tercih ediyorum. ama hala filmli kullanıyorum, zorundayıım, zaten koca dslr yi taşımayı sevmiyorum. dediğim gibi rangefinder alman bence daha mantıklı.. hatta orta format faland a düşünebilirsin... çok değişik kafalar.. falan filan.
  • cedric tweedledee  (07.12.11 01:21:53)
rangefinderlara baktım güzelmiş. biraz daha kafa yormam gerekecek sanırım karar vermek için. çünkü artık ne alırsam onunla devam etmek istiyorum.bir de belki benim canon 550d ye 1.8 lik 50mm lerden alırım

  • coca cola  (07.12.11 17:33:33)