Bir Olasılık Sorusu.

4 kişi adını bir kağıda yazıp kapatıyorlar.Sonra aynı anda rastgele herbiri bir tanesini çekiyor.Herhangi birinin kendi adını çekme olasılığı nedir?

%25

  • anarsi yureklerde  (05.12.11 08:59:30)
Senin dediğin bir kişi için. 4 ü de birden çekince olasılık artar.

  • saksel  (05.12.11 09:07:38)
bence aynı anda çekiyorlarsa bunu 4 kişi olarak hesaplayamazsın 1 kişi olarak hesaplayabilirsin. o da %25 dir. biri çekse sonra öteki çekse ayrı bir hesap olur.

bence.
  • locco  (05.12.11 09:15:14)
Ama a şahsının kendi adını çekme olasılığı dese doğru ama herhangi biri olunca durum değişir.

  • saksel  (05.12.11 09:21:27)
Tek biri icin de herhangi biri icinde ayni ihtimal oluyor buda 24 te bir ihtimal..

  • yatagants  (05.12.11 09:24:40)
"Herkes aynı anda rastgele birini seçiyor" kısmı kafa karıştırıyor. İki kişinin eli aynı kağıda giderse, güçlü olan mı alıyor kağıdı?

Yoksa,
4 kağıt rastgele dizilip 4 kişi de rastgele dizildikten sonra,
1. kağıt 1. kişiye, 2. kağıt 2. kişiye, 3.sü 3.ye, 4. kağıt 4.ye verilip 3. kağıtta 3. kişinin adının yazma olasılığını mı soruyor soru?
  • andrey bolkonski  (05.12.11 10:13:47)
andrey bolkonski aynen dediğin gibi..

  • saksel  (05.12.11 10:21:41)
Olasılıktan pek anlamazdım, hala da öyle ama,

Birinin kendi adını çekme olasılığı 6/24 (24 farklı dizilimin her sütununda herkesten altışar tane var.)
Herkesin kendi adını çekme olasılığı 1/24

gibi geldi bana.

a b c d
a b d c
a c b d
a c d b
a d b c
a d c b
b a c d
b a d c
b c a d
b c d a
b d a c
b d c a
c a b d
c a d b
c b a d
c b d a
c d a b
c d b a
d a b c
d a c b
d b a c
d b c a
d c a b
d c b a
  • andrey bolkonski  (05.12.11 10:34:21 ~ 10:43:13)
1/24 olan cevap her birinin kendi isimlerini çektiği olasılık, en az birinin değil. diğeri biraz karmaşık, bakmak lazım

baktım, şöyle düşündüm:

A, B, C & D kişileri a, b, c & d kağıtlarını çekecek.

A kişisi için a kağıdı 1/4 şansla kendisine gelecektir.

B kişisi için b kağıdı, eğer A kişisi b çektiyse 0/4, çekmediyse 1/3 şansla gelecektir.

C kişisinin kağıdı, A ve B c kağıdını çektiyse 0/2, çekmediyse 1/2 şansla kendisine gelecek.

D kişisi için de d kağıdı önceden çekildiyse 0/1, çekilmediyse 1/1 şansla kendisine gelecektir.

Hesaplamaları yaparsak:

A: 1/4

B: 1/4*0/4 + 3/4*1/3 = 1/4

C: 1/2*0/2 + 1/2*1/2 = 1/4

D: 3/4*0/1 + 1/4*1/1 = 1/4

Bu denklemlere göre kişilerin tekil olarak kendi kağıtlarını bulmaları 1/4 ihtimal dahilinde. Bu durumda en az bir kişinin kendi kağıdını alması 1/4 ihtimal değil midir?

Not: Toplam ihtimalin artmaması kişilerin spesifik kağıtlara ulaşmak zorunlulukları nedeniyle gibi geliyor bana. Para atışlarında ihtimalin artması ortak yüzlerin toplanabilmesi yönüyle bu örnekten farklı sanırım.
  • crostata  (05.12.11 16:04:38 ~ 16:27:33)