sol mu sağ mı?

totale bakarsak dünya da sağdan direksiyonlu araçlar mı yoksa soldan direksiyonlu araçlar mı daha fazladır?sonuca varamazsak ülkeler bazında da tartışabiliriz.

  • dunyanin en gereksiz adami  (03.12.11 23:49:25)
SOL

  • semson  (03.12.11 23:50:26)
ulan direk ingilizlerin işi bu sağ olayı var ya, mallar.

  • elalemin derdi  (03.12.11 23:57:43)
elbette sol. ingiltere avustralya ve yine ingilizlerin sömürgelerinde soldan akıyor sadece. geri kalan her yerde sağdan akıyor trafik.

  • xenophobe  (03.12.11 23:59:22)
kıbrısı da unutmayalım ? ben öyle biliyorum ama kıbrısa giden varsa yazabilir mi doğru mu diye ?

  • semson  (04.12.11 00:42:04)
kıbrıstada soldan akıyor trafik.yani direksiyonlar sağda. hatta ingiliz arabaları daha ağırlıkta denebilir.çok malca bir sistem.dezavantajı bol avantajı hiç yok.

  • racing2  (04.12.11 01:25:07)
trafiğin sağdan akma hikayesini bi yerde şöyle okumuştum pek gerçek gibi gelmedi ama paylaşayım istedim,

İngilterede eski zmanlarda kılıç kalkanlı zmanlarda şehir eşkıyalığı çok ilerlemiş bir boyuta gelmiş kaldıki yollarda adam çevirip öldürüp paralarını falan filanlarını alıyorlarmış,
İnsanlarda kendilerini kollamak için sürekli duvar diplerinden yürüyor açık vermemeye çalışıyorlarmış, duvar kısmınada solunu veriyormuşki sağ kolu güçlü olduğu için kılıç çekip kendini savunması kolay olsun diyerekten,
tabi solaklar madur olmuş :) neyse gel zman git zaman insanlar sürekli sol taraflarını duvara vere vere at üzerinde yürürken falan trafik böyle akmaya başlamış sonrada değişmemiş alışkanlık...
  • basond  (04.12.11 07:44:55)