ÖSS Tercih Rehberi

(moderasyon : Öss ile alakalı soruların hepsini burada toplarsak çok daha sağlıklı olur. Esen kalın.)

Hadi bakalım puanları acıklanması ile herkesi tercih telaşı aldı alıcak. ilk soru benden gelsin

oyle spor olsun diye dilden girdim sınava sanırım barajı geçmişim(ingilizce bi bolum isteme hakkını bile kendimde gormuyorum zaten) dil puanı ile alan okullardaki toplam kontenjan ne kadar hangi okul hangi sıralamayla almış gibi şeyleri bilen var mı? veya nerden bakabilirim. sayısal sözel biliyoz da dil bi aciyip sanki

ek olarak nette gecen yıl hangi bolum kacıncıyı almış tarzı bir kaynak var mıdır?

barajı geçmiş olman pek bi işe yaramaz dilde. yanlış hatırlamıyorsam 10bin civarında kontenjanı vardı dilin. ingilizce bi bölüm istiyorsan sıralamada en azından ilk 2000de olman gerekir. sıralama listesi vardı osymnin sitesinde ama şimdi yalnızca sonuçları veriyor site. ordan bi ara bakabilirsin.

  • kurremkarmerruk  (12.07.08 13:20:34)
www.dogrutercih.com adresinde tercihler bolumunde baya bir detaylı bilgi bulunmaka hatta site de su an yogunluktan ulaşılamaz durumda.

  • rurouni  (12.07.08 14:17:24)
$oyle guzel bir tercihmatik ariyorum. kardesimin puanini yazip hangi okullarin hangi bolumlerine girebilecegini gosteren bir programcik.

Lutfen google sonuclari degilde, sizin kullandiklarinizi rica edeyim.
  • theli  (12.07.08 14:26:49)
benim anlamadığım bir şey var. geçen sene benim yaptığım netleri yapanlardan ortalama 20-30 bin kişi gerilerdeyim. bu da daha çok kişi doğru cevapladı demek evet ama bu sene herkesin mutabık olduğu şey soruların geçen seneki sorulardan daha zor olduğu değil miydi? neden böyle oldu?

  • kucuk suser is basinda  (12.07.08 14:27:36)
  • brkylmz  (12.07.08 14:30:47)
kuzenim girdi dil sınavına, 325.küsür puan almış dilden, ben de merak ediyorum, istanbul'da nereler tutar diye...

  • romica  (12.07.08 14:47:06)
2007 oss sonuclarini nereden gorebiliriz? sorgu sistemini soruyorum, var mi haala vatandaslik numarasiyla 2007 dokumunu veren link?

  • theli  (12.07.08 15:05:36)
Bilg. mühendisliginde hangi üniversite tercih edilmeli sizce?

353 puanla itüden sonra gelen tüm bilg. müh. lere gireibliyorum sanırım. ama yıldız teknik, marmara, ege üniversitelerinden hangisini seçsem diyorum. yardıma ihtiyacım var kısacası. bir de odtü inşaata da yetiyor. si.tir et bilg. müh. odtüye git pişman olmazsın diyen var mıdır ki?

Teşkürler efenim. Kızmayın tamam bir gün siz de yaparsınız . nihahaah :P
  • cunext ya da cun8  (12.07.08 15:42:30 ~ 22:15:40)
tercih değil de, ben hala öss sonucuma giremiyorum. açılmıyor!

  • sirrikadem  (12.07.08 16:07:58)
resimdeki puanlarla açıköğretime rahat bir şekilde gireceğimi biliyorum.
ama acaba örgün öğretinden bir yer gelir mi?

img294.imageshack.us
  • etna  (12.07.08 16:09:17)
@cunext ya da cun8:

bi kere inşaat nireee bilgisayar nire..tek ortak yanları sonundaki "mühendisliği" kelimelesi.

herhalde müh.ler içindeki öğrenciye en çok bağlı olan müh. bilg. mühendisliğidir.eğer daha önce yazılıma merak sarıp kurcalamadıysan bilg. müh belki zorlayabilir.çünkü daha önce hiç karşılaşmadığın bir eğitim görüyorsun.ben kıçımı kırarım algoritmadır,C'dir kafayı yorarım,paso ekrana bakarım,uykusuz geceler vazgeçilmezimdir ve en önemlisi gelişime açığım,bu alemdeki gelişmeleri çok yakından takip edebilirim,diyorsan bilg. müh. yaz.
daha önce aşina olduğun fizik ağırlıklı bir eğitim var inşaat mühendisliğinde.odtü'de okuması epey zordur ve hayatın oturarak değil ayakta şantiyelerde geçer başka bişe düşünme.hele ilk bir kaç yıl 5-6 aylık geçici işlerle çalışarak geçireceksin belki de.matematiğime,fiziğime güveniyorum,ben zaten saha adamıyım,bide ingilizce okurum diyosan yaz inşaatı.araştırdığında odtü inşaat eski günlerinde değil diyen olacaktır belki,ama geçen yıldan itibaren yeniden yapılanmaya başladı bölüm ve daha da zorlaştı,ama buna paralel olarak kalite artışı olacak mezun bazında bence.

benim tavsiyem bilg. müh. inglizce eğitim veren bir üni.de okuman.

odtü'de bir sene matematik okumuş,yazılımla uğraşmayı kafasına koymuş ancak işin içine girince sevmeyeceğini anlamış,bu sefer yatay geçiş yapmayı kafasına koymuş ve geçebileceği inşaat,kimya ve metalurji-malzeme müh. lerinden metalurji. müh. seçmiş biri olarak benim söyleyebileceklerim kısaca bunlar.
  • onurct  (12.07.08 16:31:15 ~ 16:34:08)
@etna

liseden hangi bolum mezunusuz bilmiyorum ama meslek lisesi değilseniz birinci bolumde bazı meslek yuksek okullarına yerleşebilirsiniz belki(meslek lisesi olunca zaten direk geciyolardı en son) 4 yıllık orgun ogretim veren fakulteler icin işiniz zor hatta imkansız. sosyal 1 puanı ile alan bolum puanlarına bir bakabilirsiniz aklınızda oyle bir şey geciyorsa. say 1 puanıyla herhangi bir meslek yuksek okulunun olacagınıda sanmam ama şansınızı denemek isterseniz neden olmasın.
  • rurouni  (12.07.08 19:04:13)
@cunext ya da cun8:
galatasaray üniv. benim zamanımda itüden sonraki en yüksek bil müh puanlı devlet üniv.ydi. zorluğa alışıksan, değişik ortam olsun diyorsan buyur oku, ancak eğitimi matematik ve fizik ağırlıklıdır. puanın yetiyorsa yerinde olsam sabancıyı yazardım(koç a yetmiyordur herhalde)

  • sare  (12.07.08 20:17:10)
siyaset bilimi ya da uluslararası ilişkiler seçeceklere bölümle ilgili yardımda bulunablirim, marmara 3.sınıf öğrencisi olarak. dersler olsun, okullar olsun, çalışma alanları olsun konuşuruz yani.

  • ultrasgala  (12.07.08 20:32:10)
262.000 inci olan say-2 puanı 252olan kuzenim 4 senelik bi yere girebilir mi

  • merope  (12.07.08 20:54:49 ~ 13.07.08 14:06:00)
hiç kimseye bilg. muhendisligini tavsiye etmem. hele yuksek yaptım buna girmeliyim diyenlere hic bişey demiyorum en çok böyle girenler telef oluyor.

  • sourlemonade  (12.07.08 21:48:45)
"Ben tıp seçeceğim, seçesim var. Ancak şüphelerim de var." diyen arkadaşlar,

nedensiz@gmail.com.

mail atıp sorabilirler.
  • hlathguth  (12.07.08 22:47:04)
ben tıp yazacağım şüphelerim var diyen arkadaşlar, şüphelerinizi 2 ile çarpın, ki bu bile bir underestimation olur ve evet daha da beter olduğu zamanlar olacak. buna rağmen "ben tıp istiyorum" diyorsanız, size karada ölüm yoktur, aramıza hoşgeleceksinizdir, haha...

unutmuşum, marmara tıp için mesaj filan atın, söz kafanızı karıştırmıcam
  • kara kadife  (12.07.08 23:51:12 ~ 13.07.08 20:39:30)
ankara üniversitesi tıp fakültesinde okuyan,okumuş olan kimse var mıdır acep? kardeşim muhtemelen kazanacak da,bilgi almaya çalışıyoruz hevesle. lakin çok acaip bi internet sitesi var,hiç bir şey anlamadık.

  • kanuniye  (13.07.08 00:23:59)
@merope

su urunleri, balık teknolojileri muhendisligi tarzı bolumler var onlara yerleşilebilir:) onun dısında kıbrıs a giderim parasını verip dersen farklı bolumlerde olur.
  • rurouni  (13.07.08 07:59:44 ~ 14:08:23)
Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsüyle (yani Hacettepe'nin Tıp dışındaki herhangi bir bölümüyle) ilgili bilgi almak, görüş almak isteyen arkadaşlar sözlükten gelebilirler, sözlük dışından da burada tartışabiliriz, olmadı belki e mail bile veririm belli olmaz (ad soyad olunca çekiniyorum biraz hehe)

  • joelskellington  (13.07.08 18:38:42)
@cunext ya da cun8

gebze yüksek teknoloji enstitüsünü sakın yazma. yazıp kazanırsan da "yazma dediler ama yazdım" diye karşımıza çıkma.
  • canliceset  (13.07.08 19:23:59 ~ 19:24:16)
turizm bölümünü veya yabancı dil alanını tercih edicek arkadaşlar sormak istedikleri bir şey olursa

musluksuyu@hotmail.com
  • demlikposet  (13.07.08 19:25:39)
tıp ya da daha özelinde istanbul tıp fakültesi'ni düşünüp de aklında soru işaretleri olan varsa mesaj atabilir.

  • anatomik durus  (13.07.08 19:44:07)
Zonguldak karaelmas universitesi'yle ilgili danisabilirsiniz. manowarion@yahoo.com.

  • theli  (13.07.08 21:12:38)
bu puanlar bir işe yarar mı? bir de sayısal puanı sorulara hiç bakmadan doldurulan cevap anahtarıyla alınmış, sınava giren kişi yıllardır öss'ye girdiğini, her girdiği sınavda sayısalı bu şekilde rasgele doldurduğunu ve hep barajı geçtiğini söylüyor, böyle bir şey olabilir mi?
img520.imageshack.us

  • areels  (14.07.08 01:56:29)
@areels

sonuca bakarsak kişi dil bölümü mezunu ve oyle olmasa bile diğer bolumlerin puanı ile yapacagı tercihlerde pek şansı dil puanı ile de ingiliz amerikan dili haricin bazı yerler icin şansı var.

sallıyarak yapabilir neden olmasın şans işte zaten de say1 157 bunu sen de sallasan tutar merak etme:)
  • rurouni  (14.07.08 02:45:52)
ITU ve endustri muh. ile ilgili sorulariniz olursa yardimci olmaya calisirim (puanim yeter mi vs turu seyler disinda tabi..)

  • 2pac  (14.07.08 11:26:31)
bilkent universitesi ile ilgili sorulariniz olursa cevaplarim.

  • kayranin kedisi  (14.07.08 14:59:15)
hukuk okuyup gözlerimi bozmak istiyorum diyenlere de ben yardımcı olabilirim. sözlükten ulaşabilirsiniz.

  • colg fusion  (14.07.08 15:46:11)
e hadi odtü ile ilgili sorularada ben yardımcı olmaya çalışayım:)

  • onurct  (14.07.08 15:46:45)
e benim neyim eksik? odtu ve genetik hakkinda tum sorulariniz itinayla cevaplanir.

  • gene mi gene  (14.07.08 15:50:16)
Bilkent ve hatta Bilkent Bilgisayar Müh. hakkında sorusu olanlar varsa yardımcı olmaya çalışırım. Ama peşinen söyleyeyim bu puan nereye yeter, bu puanla şuraya girer miyim gibi şeylerle gelmeyin lütfen...

  • crown  (14.07.08 16:26:54)
Sanat tarihi okuyan var mi?
mimar sinan' da sanat tarihi okuyan var mi?

Sanat tarihi dersi lise ve ortaokulda haala okutuluyor mu?

(Kardesimin puani -soz 2- 305,575. sirasi 49,487)

kendisi RTS istiyor ama istanbulda tutturmasi biraz riskli. olmazsa mimarsinanda okumak istiyor. arkeoloji olmasin dedik. sanat tarihi en azindan ogretmenlik acisindan avantaj saglar dedik. fena mi ettik?

RTS muhtemelen kocaeli gibi istanbula yakin uni lerde tutuyor. oraya gidecegine kizceyiz istanbulda daha iyi bi okulda okusa daha iyi olur sanki (gerci evet mimarsinan sanat tarihi besiktas kiyisindaki bi apartman da okutuluyormus malesef).
  • theli  (14.07.08 16:51:49 ~ 16:53:02)
Şöyle bir sorunum var: Bir arkadaşım 378 puan aldı ve Türkiye 460.sı oldu. İngilizce öğretmenliği okumak istiyor. Kafasında İstanbul Üni. ve Hacettepe var. Kendisi İstanbullu. Ben Hacettepe'yi tercih etmesini söyledim ama kalacak yere ayıracak çok parası yok. En büyük derdi bu... Odtü'ye giremeyeceğini düşünüyor. Siz olsanız ne yapardınız?

  • endless dream  (14.07.08 21:58:45)
Ahandanick, selenga var ekşide, o A.Ü Sinoloji mezunu. Şu anda Çin'de. Ona danış istersen, yardımcı olacaktır sana.

  • endless dream  (14.07.08 22:02:03)
İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü ve hukuk fakültesi ile alakalı soruları olanlar varsa, ben de konuşup yardımcı olmak isterim.sözlükten mesaj atabilirsiniz..

hepinize kolay gelsin.. allah aşkına iyi düşünün , araştırmadan karar vermeyin , sonra yaşıtlarınızın kürsüde asistanlık yaptığı dönemde hala benim gibi istemediğiniz bir bölümden mezun olmaya uğraşıyor olursunuz..

araştırın , soruşturun , gidin görün , kendinizi tartın , ölçün biçin , sadece puanınızı değil huyunuzu suyunuzu ve hayallerinizi de baz alarak tercihler yapın..
  • hickiran karasinek ve uyuyan karinca  (15.07.08 09:04:15)
selamlar yeniden;
bir arkadaşım konservatuar sınavlarına hazırlanıyor, barajı epeyce geçti. şimdi bir tercih yapar da yerleştirilirse konservatuara girmesine engel teşkil eder mi?yani başka bir bölüme kayıt olmaması mı gerek, yerleştirilmiş olmaması mı? bilen var mıdır? sağolun.

  • ahandanick  (15.07.08 12:05:43)
www.osym.gov.tr deki tercih kitapcıklarını indirebilmiş olan ve rapid vb. ortamlara saliverebilecek olan?

edit: buldum. osym den indiremeyenler icin ;

www.hulkbaba.com
  • theli  (15.07.08 14:16:24 ~ 14:24:43)
benim bir arkadaşım da konservatuara girmek istiyor, 3 senedir falan müzikle ugrastıgından iyi de olur aslında ama girdikten sonra konservatuar okumus olmasının ona saglayacagı maddi fayda kısa mı sürer. bir bilgilendirirseniz sevinirim.

  • cunext ya da cun8  (15.07.08 15:01:46)
yıldız iletişim tasarımı özel yetenek sınavında ön koşul olan 250 öss puanı ne demek ?

250 ham puan mı (ki bu sanırım çok yüksek bir puana tekabül ediyor , kaldı ki ben ((özel yeteneksiz)) zzamanında iyi bir yere girmeme rağmen bu puanın altındaydım ) yoksa toplam puan mıdır ?

sanırım, umarım, ya öyle de olmaz,yanılmıyorsam .... gibi şeylerle cvp yazmayın .
  • evil nymph  (15.07.08 15:50:48)
benim sorularım birazcık fazla.

birinci grup sorularım endüstri mühendisliğiyle ilgili

endüstri mühendisinin mesela bir günü nasıl geçer? ne yapar, çalışma ortamı nedir? masası, odası falan var mıdır? aldığı para iyi midir? tatili var mıdır? mesleki tatmin var mıdır, zekasını kullanabilme fırsatı var mıdır? ileride piyasa endüstri mühendislerine doyarsa endüstri mühendislerinin iş sıkıntısı çekmeleri olası mıdır?yurtdışı imkanı var mıdır?özgürlüğüne düşkün birisini kasar mı?patron gelip dır dır eder mi?

ikinci grup sorularım ise elektronik ve elektrik elektronik mühendisliği hakkında.
bu iki mesleğin farkı nedir?bir iş günü nasıl geçer?ne yapar, çalışma ortamı nasıldır?masası odası falan var mıdır?tatili var mıdır?mesleki tatmin var mıdır?iş bulmada sıkıntı çeker mi?aldığı ücret iyi midir?yurtdışı imkanı var mıdır?özgürlüğüne düşkün birisini kasar mı?patron gelip dır dır eder mi?
  • agabey  (15.07.08 16:33:49 ~ 16:36:29)
Trakya Üniversitesi ve Edirne hakkında soruları olanlar bana ulaşabilirler: shangrilla@hotmail.com

  • shangrilla  (15.07.08 22:37:31)
Konservatuar'ı tercihlerinize yazmak gibi bir durum, tercih sıralaması vs söz konusu değil. ÖSS tercihlerinizi ayrıca yapıp konservatuar, sanat ile ilgili okullara ayrıca başvurabiliyorsunuz.
Hem tercih yaptığınız okulu, hem de konservatuarı kazanabilirsiniz kısacası.
Özel yetenek sınavıyla girilen üniversitelere baraj puanını geçtiyseniz sınav sonuç belgenizle, istedikleri gereken belgelerle son başvuru tarihlerine kadar istediğiniz okula şahsen başvuruda bulunuyorsunuz.

ftp://dokuman.osym.gov.tr/2008/2008_OSYS_TERCIH_KILAVUZU/8_tablo5.pdf

Buradan da özel yetenek sınavıyla öğrenci alan bölümleri görebilirsiniz.
  • rabbititus  (15.07.08 22:40:16 ~ 22:43:41)
Çukurova Ünv. Bilgisayar Müh. ile ilgili soruları cevaplayabilirim sanırım evet

ermanen [at] gmail com
  • ermanen  (16.07.08 01:37:15)
@evil nymph: herhangi bir bölümden -bu sözel olur, ea olur, say olur.- 240 ham puan gerekiyor diye biliyorum. bu şekilde dahi hala yüksekmiş gibi duruyo puanı, evet.

--kişisel tahmin--
ayrıca ön şart olan 240 puanı bu sene biraz indirirler diye tahmin ediyorum.
--kişisel tahmin--
  • tahret muslugu  (16.07.08 13:55:10)
kardeşim ısrarla ege gıda diye tutturdu,okuyan, tanıyan, bilen var mıdır? nasıl bir okuldur? nasıl bir bölümdür? öğrenci köyü varmış, nasıldır?

bir de, boğaziçi üniversitesi ile ilgili sorusu olana seve seve yardımcı olurum.

pustuklumama@gmail.com
  • pustuklu mama  (16.07.08 14:36:37)
kardeşim biyoloji,kimya ya da peyzaj mimarlıgı dusunuyor. onlara puanı yetiyor. kendisi bayan. ne önerirsiniz ?

  • nihilanth  (16.07.08 21:23:05)
sakarya universitesi hakkında soruları olan varsa cevaplayabilirim.

duyuru kullanıcısı iseniz: takecaredreamon@gmail.com
  • quadropol  (16.07.08 22:13:12)
@agabey : endüstri mühendisleri ülkemizde hem biraz endüstri mühendisliği diplomasına sahip insanlar hem de işverenler yüzünden "her işi becerir" statüsünde görülüyorlar ve bunun sonucu olarak belirli bir sektörde yoğunlaş(a)mıyorlar malesef. ben seneye mezun olacak bir bilkent endüstri'li olarak en çok dönem arkadaşlarıma yükleniyorum bu konuda çünkü kendileri çok rahat bir şekilde "mezun oliym yeter abi, zaten bu işi yapmicam" diyebiliyorlar. tamam öss ilerideki mesleğini adam akıllı seçebilmene imkan sağlayan bir sistem değil farkındayım ama bölüm öğrencilerinin 5'te 1'inin zorunlu stajlarını pazarlama ve satış departmanlarında yapmaları ne kadar "endüstri mühendisi" olmak istedikleri konusunda fikir verecektir sana. bilemiyorum belki bilkent'e özgü bir durum da olabilir bu. böyle olunca firmalar hangi beklentilerinin bir endüstri mühendisi tarafından eksiksiz karşılanabileceğini bilmiyor.
bunları neden yazdın dersen, senin "bir endüstri mühendisinin bir günü nasıl geçer?" sorusunun aynı soruyu başka bir mühendis için sorsaydın alacağın cevaba benzer bir cevabının olmaması asıl sebep. sağlam bir üniversiteden fena olmayan bir not ortalamasıyla endüstri mühendisi olarak mezun olup da deyim yerindeyse hardcore endüstri mühendisliği yapan biriyle kendim de tanışıp sohbet etmek isterim açıkçası.
bizim okulun 2008 mezunlarının yaklaşık %10'unun iş bulmuş olması aslında piyasanın endüstri mühendislerine biraz doymuş olduğunu gösteriyor olabilir. yurtdışı-maaş-tatil konularındaki sorularına halen öğrenci olduğum için cevap vermemin pek anlamı olmaz.

bilkent ve bilkent endüstri hakkında başka soruları olan varsa yardımcı olmaya çalışırım. özellikle istanbul'da yaşayıp da bilkent tercih etmek konusunda tereddütü olanlar bir şekilde ikna edilir :p
  • berkertoy  (16.07.08 23:17:50 ~ 23:19:29)
ha bu arada bu yılki puanlarınız hakkında yorum yapmak için 2007 puanlarını referans almak pek mantıklı değil. çünkü hem sorular daha zordu, hem bir sürü okul kontenjanını artırdı hem de mezun vermeyen liseler oldu. geçen yıl en düşük puanla o okula giren öğrencinin kaçıncı olduğuna bakmak lord yarımağan'ın da dediği gibi en mantıklısı. ama onlar bile her zaman oynadığından daha fazla oynicak bu yıl. kısacası tercih aralığınızı geçen yıl girenler x kadar geniş tuttuysa sizin 3x kadar geniş tutmanız lazım çünkü bu yılın sonuçları -özellikle 5000 altı sıralamaya sahip olanlar için- bir çok sürprize gebe bence.

  • berkertoy  (16.07.08 23:21:32 ~ 23:23:12)
EA2 : 284 puan sıralama 155.000 lerde işletme iktisat bölümlernin istiyom devlet unisi I.öğretim gelir mi acaba
?

  • manonflier  (16.07.08 23:41:01)
@manonflier;

bu puanla herhangi bir şehirde işletmeye yerleşirsin buyuk ihtimalle ama o şehir tabiri caizse merkez bir yer değil biraz taşra olur. şu link i bi dene istersen. ek olarak ta kılavuzlar nette cıktı okullara da dagıtılmaya baslandı iyice bak sec ordan bir şeyler.

tercih.milliyet.com.tr
  • rurouni  (17.07.08 05:10:10)
bölümüm sayısal ve başarı sıram 39.844. tercih listemin üst sınırını yaklaşık 14bin alt sınırını ise 40bin tutmayı düşünüyorum.(12 bölüm yazabiliyorum totalde) bu, bu sene için bir açıkta kalma riski oluşturur mu? oluşturursa ne kadar oluşturur, nedir ne değildir?

bir de bu seneki sıralamalardaki düşmeyi az çok kestirebilmek için 2005-2006 yılları arası sıralamalarının farkına bakmak ne derece sağlıklı olur?
  • tahret muslugu  (17.07.08 11:16:57)
@tahret musluğu, 40 bin malesef riski bir sıra. senin yazacağın tüm bölümlere sıralamada senden önde olanlar da talepte bulunur ve kontenjanlar dolarsa açıkta kalabilirsin. yani ortada bir risk var çünkü neredeyse 40 binincisin sen de. eğer ki en son istediğin yerin sırası 40binse ve daha düşük sıradaki öğrencileri alan bölümleri istemiyorsan, o şekilde yapman daha mantıklı. istemediğin bir bölüme gidip en az 2 seneni heba etmektense bir sene daha hazırlanır daha iyi bir yere gidersin. en son 45 bin ve 50 bininci sıradaki öğrenci ile kapatan bölümleri düşünüyorsan tercih listesine yazmanı tercih ederim ama sonuçta senin kararın ve anladığım kadarıyla kafanda istediğin en düşük yerin sıralaması 40 bininci öğrenciyi alan üniversite geçen sene. gene söyleyeyim açıkta kalma riskin var şu anki tercihine göre.

  • baldur  (17.07.08 11:50:53)
istanbul üniversitesi ve marmara üniversitesi alman dili edebiyatı bölümlerine girebiliyorum rahatça sizce bu bölümü tercih edeyim mi gelecek açısından ?

yada bu 2 üniversitenin almanca mütercim tercümanlıkları... ?

ve oldukça sosyal bir insanım falan filan hangisini tercih edeyim ?

tecrübe ve duyumlarınızla ışık tutarsanız sevinirim.
  • cagkan  (17.07.08 14:38:49 ~ 18.07.08 13:37:05)
@agabey

endüstri mühendisi dediğinin alanı derya denizdir. geçenlerde tercübEM diye bir kitap çıkardı odtülü 50 endüstri mühendisliği mezunu. kimi milletvekili, kimi sivil havacılıkta çalışmış, kimi internetten sebze meyve satıyor, kimi marka danışmanı olmuş, kimi sabancının üst düzey yöneticisi, kimi microsofta çalışmış yıllarca, kimi danışmanlık yapıyor vs.

endüstri mühendisliği (büyük laf edecem) öğrenen ve öğrenmesi gereken bir meslektir. yani girdiğin sektördeki bilgileri girdiğin sektörde öğrenmen gereklidir. kendini geliştiremezsen yerinde sayarsın, geliştirebilirsen yürü ya kulum der sana yukarıdaki. pazarlama ve danışmanlık diye tutturmazsan iş bulmama şansın az. diğer soruların her meslek için geçerli. mesleğinde mutluysan problem yok.

endüstri ile elektronik mühendisliği arasında dağlar kadar fark vardır.

not: odtü endüstri müh. ile ilgili sorularınız varsa bana sözlükten ulaşabilirsiniz. ya da ie (at) metu.edu.tr ye de mail atıp kaynağından öğrenebilirsiniz.
  • jesters cap  (17.07.08 21:50:23)
Bilkent Universitesi meslek ve tanitim gunlerine katilmak isteyen arkadaslar varsa suradan bilgi edinebilirler. Ayrica su an da rektorluk binasinda okulu gezdirmek ve bolumler hakkinda bilgi vermek amaciyla her bolumden insanlar bulunuyor. Kolay gelsin.

Yer: Bilkent Üniversitesi Kampusu B Binası (Bilgisayar Merkezi)
Tarihler : 23-24-25-26 Temmuz (Carsamba, Persembe, Cuma, Cumartesi)

www.adaybilgi.bilkent.edu.tr

Edit: Otomobiliniz yoksa, saat basi tunus caddesinde if performance hallun biraz daha yukarisinda okulun servisleri kalkiyor. Nizamiyede kimliginizi birakip sofore ya da servisteki birine B binasinda ineceginizi soylerseniz yardimci olurlar.
  • kayranin kedisi  (19.07.08 20:13:38 ~ 20.07.08 01:30:17)
istanbul üniversitesi hukuk fakültesi öğretim üyesiyim. yalnız iühf değil, istanbuldaki diğer bütün hukuk fakülteleri ile ilgili sorularınız tarafsız bir gözle yanıtlanır.

  • calendil  (20.07.08 00:11:42)
yıldız teknik mimarlık vs. mimar sinan mimarlık. efenim bi arkadaş için soruyorum ikisi de tutuyor. sinan'ın puanı daha yüksek ama yıldız da 'teknik' hani? hangisi daha avantajlı? cevap verenin evini çizerim dedi kendisi.

  • denizin kulleri  (20.07.08 03:15:47)
@cyberia

burayı bir düşün derim.

img390.imageshack.us
  • cagkan  (20.07.08 21:20:01)
tercih formlarını nerden alıyoruz?

  • jfk  (21.07.08 21:14:31)
@jfk

herhangi bir liseden 3 ytl karşılığında alabilirsin.
  • cagkan  (21.07.08 21:32:54)
yds den tercih yapacak olanlar mesaj atabilirler.

  • inner silence  (22.07.08 18:29:29)
ydsden girdim sınava
-351,459 puan aldım (ne yazık ki puanın da hiçbir numarası yokmuş :( yeni öğrendim )
-sıralama 2099
sorum şu olacak:
gazi inglisce öğretmenliği düşünüyorum tercih kılavuzunda 2060'tan almaya başlamış ve 140 kontenjanı var benim bu bölüm garanti midir?çünkü basit bir sayısal hesapla 2099-2060=33.illa ki giriyorum gibi bir kanı oluştu ben de siz ne dersiniz.
ayrıca tetrcih yaparken sıralama olarak alt ve üst sınır önerirseniz de çok makbule geçer (ör. 1850<2099(benim sıram)<3000 bu tarz bir şey)
  • RhapSody  (23.07.08 00:42:37)
Bilkent Genetik'le ilgili soruları olan varsa yardımcı olmaya çalışayım bari.

  • albino karakuzu  (23.07.08 05:12:36)
@RhapSody : gazi i.ö. in aldıgı son ogrencinin başarı sırası 2.060 ordan almaya başlamamış yanlış bir düşünce oluşmasın. bu yıl kontenjan artışı ile ortalam 100-200 kişi yukselir orası ama yerleşebilir misin bilmiyorum. sen yine de tercihlerini sıralarken 0.8 li başarı sırası 1000 lerde kalanlardan başla bu yıl icin süprizler bekleniyo.

  • rurouni  (23.07.08 12:24:27)
ODTÜ'yle ilgili, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'yle ilgili, Uluslararası İlişkiler'le ilgili sorularınıza cevap verebilirim mezun tecrübesiyle

Öğrenci kisvesi altında da Galatsaray üniversitesi hakkında sorularınızı cevaplayabilirm
felisra@gmail.com
  • tehanu  (14.05.09 11:49:51)