Şarkılar şarkılar.. Dertliyim be duyuru. (Harbiden ama)

Müzik zevk meselesi tabi ama benim için şöyle bir durum var: -anket yapmadım, toplumun genelini bilmiyorum-

Özellikle bulunup açılıp dinlenesi, keyif veren şarkılar çok çok az.

Bir albüm aldım/indirdim diyelim. En sevdiğim gruba ait olsa bile, atıyorum 20 şarkıdan en fazla 2-3 tanesine "bu iyiymiş" diyebiliyorum. Gerisini dinleyebiliyorum ama beni kesinlikle heyecanlandırmıyor.

Bir rock albümü düşünün. Tamam güzel sözleri olabilir ama bir lead gitar, ritm gitar, tekdüze bir bas ile aynısından neredeyse 2349239 tane yapılmış şarkılardan nefret ediyorum. Müzik dediğin şey çok sesli olmalı, bir melodisi olmalı. Aksi durumda sıradan ve başarısız buluyorum, albümün şarkı sayısı tutsun diye yapılmış geliyor.

Rock, Brit-Rock, Alternative, Blues-Rock'tan başlayıp yoldayken soul,jazz a kadar uzanan bir müzik türü yelpazesine ilgim var.

Derdim, yukarıdaki durumun neticesinde, yeni, "sağlam" şarkılar keşfedemeyip hep aynı şeyleri dinliyor olmak.

He ne dinliyorsun derseniz, bu sabah işe gelene kadar çalan şeyler:

The Sunday Drivers - On My Mind - www.youtube.com

Iggy Pop - Passenger ( yol şarkısı malum ) - www.youtube.com

The Sunday Drivers - Do It - www.youtube.com

Aloe Blacc - I Need a Dollar - www.youtube.com

The Heavy - Short Chance Hero - www.youtube.com

Tabi müzik zevki tamamen insanın şahsına münasır. Ama bunları "başarılı" ve "orijinal" buluyorum örneğin.

Radyoda çalan, nette dinlediğim şarkıların çoğunu da çer-çöp olarak görüyorum. Tabi ki bu kirlilik iyilerin kıymetini arttırıyor ama istatistiksel olarak bu kadar dandik şarkı varken benim bildiklerimden çok daha fazla güzel şarkı olmalı.

Bunları nasıl bulacağız?

-bir de biraz üstte kalırsa, derdime deva olursa...-

kulağın açık olmalı sürekli. bir de iyi radyo çok şarkı öğretiyor. açık radyo, radyo eksen denmiş, katılıyorum. gerçi radyo eksen'de hep aynı şeyler var ama tematik programları oluyor. bir de rock fm'de cumartesi akşamı bir program vardı, çok güzel şarkılar çaldılar. sözlükten de birşeyler bulabilme ihtimalin var, kimsenin bilmediği güzel şarkılar gibi başlıkları takip ederek, misal.

  • african rain  (01.12.11 12:06:57)